Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Kadınlar için ayın belli günlerini kabusa çeviren regl sancısı nasıl geçer? İşte evinizde uygulayabileceğiniz pratik çözümler…

Pek çok kadın için her ayın en az 4-5 günü kabus gibi geçer. Regl olmanın psikolojik etkisi bir tarafa bir de üstüne fiziksel ağrı ekleniyorsa o 4-5 gün bir türlü geçmek bilmeyecektir.

Bu sebeple bazı kadınlar bu ağrılı regl dönemini ilaçlarla geçirir, bazıları ise ilaç kullanımını doğru bulmadığı için evde uygulayabileceği pratik çözümler arar. Eğer ikinci kategoride yer alıyorsanız bazı basit uygulamalarla bu zorla dönemi daha kolay atlatabilirsiniz…

Egzersiz

Egzersizin gerekliliği tartışılmaz bir gerçek. Fakat regl dönemlerinde fiziksel durumundan dolayı kendini rahatsız hisseden kadınlar genelde spordan kaçınır. Oysa tam aksine, vücudun hareket etmesi regl sancınızı hafifletecek en önemli etkenlerden biridir.

Sıcak su torbası

Sıcak su torbalarının hangi durumlarda insana iyi hangi durumlarda ise kötü geleceği üzerinde henüz pek mutabık olunamadı. Fakat pek çok otoritenin su torbası kullanımında fikir birliğine vardığı bir konu varsa o da bu uygulamanın regl sancısını azalttığıdır. Evde hazırlayacağınız bir su torbasını karnınıza ve kasıklarınıza tutarak ağzınızı hafifletebilirsiniz.

Bitki çayları

Bitki çaylarının yararı elbette saymakla bitmez. Ama konu regl ağrısı olunca bazı bitki çayları diğerlerinden çok daha etkili sonuçlar verebiliyor. Mesela zencefil çayı, ağrınızı hafifletecek bitkisel çaylardan biridir. Bir bardak sıcak su içine birkaç parça zencefil ve limon atıp içtiğinizde ağrınızın azalmaya başladığını göreceksiniz.

Regl sancınızı azaltacak en iyi bitki çaylarından bir diğeri ise papatya çayıdır. Bir demlikte kaynatacağınız papatyaları, 10 dakika dinlendirdikten sonra çay halinde içtiğinizde ağrınız azalacaktır.

Keza faydası saymakla bitmeyecek tarçın da regl ağrısına bire birdir. Sıcak bir suyun içine bir kaşık tarçın ekleyip içerseniz vücudunuzun gevşemeye başladığını hissedeceksiniz.

Esra Çanlı

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com