“Kepez’e Sosyal Ak Belediyeciliği Getireceğiz!”

Kepez’in AK Parti Belde Başkanıyken Belediye Başkanlığına talip olan Alper Altınok, beldenin sorunlarını ve bu sorunlar için geliştirdiği projeleri gazeteniz Gündem’e anlattı. Altınok, asıl sosyal belediyeciliği AK Parti’nin yaşattığını belirterek, Kepezlilere ‘Sosyal Ak Belediyeciliği’ hissettireceklerini vurguladı.

“Kepez’in ve Kepezlilerin dertlerine talibim” diyerek geçtiğimiz ay aday adaylığı açıklaması yapan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (Ak Parti) Kepez Belediye Başkan aday adayı Alper Altınok’a Kepez’in dertlerini, eksiklerini sorduk. Başkan adayı olarak atandığında projelerinin neler olacağını da gazeteniz Gündem’e anlatan Altınok, doğma büyüme Çanakkaleli olduğunu, Kepez’in problemlerini en iyi bilen biri olarak beldeye sosyal belediyecilik çerçevesinde, Ak belediyeciliği getirmek istediğini kaydetti.

*Kepez’in Belde Başkanı iken Belediye Başkan Aday Adayı olmanızın nedenleri nelerdir?

“Yaklaşık 2,5 yıldır belde başkanlığı yapıyorum. Daha önce il yönetiminde, il başkan yardımcılığı görevi yaptım. Belde başkanı olarak bu kadar uzun süre görev yapınca, yaşadığınız yerdeki sorunlarla birebir, her gün muhatap oluyorsunuz. Siyasetin doğasında olan bir şey; il, ilçe ve belde başkanları her zaman için partilerin oradaki temsilcisi olarak görülür ve seçimlerde, özellikle de yerel seçimlerde aday veya aday adayı olarak hep lanse edilir. O yönde bir teveccüh vardı ismimiz üzerinde…”

*Belde başkanıyken teşkilat olarak Kepez için neler yaptınız?

“Belde başkanlığımız döneminde burada 2,5 senedir belediye başkanlığımız yoktu. Bizde olmayan, CHP’nin elinde olan bir belde olmasına rağmen belediye bizdeymiş gibi birçok faaliyette bulunduk. Bunu çevre temizliğinden tutun, Ankara ile çözülecek problemlerde köprü vazifesi gördük. Vekillerimiz ile hükümet kanadıyla çözülecek sorunları iletmede, çözüm olmada belediye ayırt etmeden hep yardımcı olduk. Bunun haricinde teşkilat olarak ciddi bir teşkilatlanma üzerinde, kadın kollarımızı ve gençlik kollarımızı güçlendirdik. 1700’e yakın üyemiz vardı onu da bin gibi bir üye kaydederek 2700’e çıkardık. Birçok organizasyona ev sahipliği yaptık. Sadece siyasi olarak yapmadık. Aslında siyasi partiler de bir sivil toplum örgütüdür. Bir STK’nın sorumluluklarını da yerine getirdik. Farkındalık yaratmak için kan bağışından ve kadınlarla ilgili bazı seminer ve organizasyonlardan tutun birebir yardım kampanyalarına kadar birçok yerde etkinlik yaptık. Afrin operasyonu zamanı bir çorap kampanyamız olmuştu ve çok ses getirmişti. Afrin’deki komutanlarımızın o yardımları alıp da bizi araması çok duygulandırdı ve keyiflendirdi. Çorap vs. göndermeyi, biz sadece gönül bağımız olsun ve oradaki askerlerimizin morali yerine gelsin, yanlarında olduğumuzu bilsinler amacıyla yaptık. Biz burada belediyenin veya bir sivil toplum örgütünün yapması gereken birçok çalışmaya müdahil olduk, öncülük ettik. Kepez’in ilçe olması için AK Parti olarak imza kampanyasına destek verdik. Toplamda 5-6 bin imza toplandı. Bu imzaları da imzalayıp gerekli yerlere ulaştırdık. Muhtemelen bir dahaki dönemde büyükşehir olduğunda Kepez’in ilçe olması ciddi oranda düşünülecektir. En ufak bir faydamız olursa bu konuda ne mutlu bize… Kepez’in ilçe olması hala bizim kalbimizde, aklımızda.

*Kepez’in talip olduğunuz dertleri neler? Bu sorunlara çözüm önerileriniz ve projeleriniz neler olacak?

“Biliyorsunuz iki belediyenin protokolüyle alakalı ulaşım sorunu var. Kepez çayı ile ilgili balıkçılarımızın sorunları var. Hastane yapıldı, yoluyla ilgili maddi sıkıntı vardı. Pazaryeri ile ilgili sıkıntı vardı sağ olsun Bülent Bey bunları çözdü. Biz de beldemizde hükümetin en küçük temsilcisiyiz. Bunlara duyarsız kalmamamız gerekiyor. Bir şekilde sorunları iletiyoruz, belediyenin imkanlarını aşıyorsa hükümet desteğini, vekillerimiz sayesinde sorunlarımıza yardımcı olmaları için değerlendirmelerine sunuyoruz. ‘Bir imkan var ve bunu Kepez için kullanmaya bakalım’ diye bakıyorum. O parti-bu parti önemli değil. Kepez çayını ıslah etmenin yanı sıra, sosyal alan haline getirelim istiyoruz. Bunlarla ilgili projelerimiz devam ediyor. Bütün alternatifleriyle Kepez’i değerlendirip yaşanabilir bir yer yapmak istiyoruz. Kentleşmeyi sadece bina yapmaktan ibaret değil sosyal alanları planlayarak bunu yapmak lazım. Kepez’in üç mahallesi var bu üç mahalle de üç ayrı bölge gibi… Örneğin Boğazkent mahallesinde amacımız; yeni binalar yapmak yerine burada oturan vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak olacaktır. Burada bir kireçli su kullanım problemimiz var. Bununla ilgili projelerimiz var. İnşallah çok kısa sürede, belediyemizin imkanları ve Ankara’daki imkanlarımız ile Kepez’i çok farklı, yaşanabilir bir belde – ilçe yapacağız.”

“KEPEZ’E MİLLET KIRAATHANESİ YAPACAĞIZ”

“Yeni yerleşim olarak da kültür düzeyimiz, ekonomik düzeyimiz gayet iyi. Birçok yeniliği hak ediyoruz. Ailenizle eşiniz- çocuğunuzla veya kız arkadaşlarınızla rahatlıkla oturabileceğiniz bir alan yok. Böyle olunca da buradan insanlar ister istemez uzaklaşıyor. Millet Kıraathanesi projesi… Çok dalga geçildi ancak İstanbul’da bir kaç örneği var. O isimde kalmış ama vatandaşların, öğrencilerin faydalanabileceği, çayı maliyetine içebileceği bir alan yapılabilir. Sanat olarak oda tiyatrosu, müzik atölyesi, kütüphanesi olan bir alanın Kepez’de olması, diğer ilçelerden bile günübirlik buraya insanların gelmesini sağlayacaktır. Ciddi öğrenci potansiyelimiz var. Öğrencilerimizi belirli alanlara sıkıştırıyoruz. Sosyal anlamda etkili olabileceği, öğrencilerimizin de zaman geçirebileceği, bizim de öğrencilerimizden faydalanabileceğimiz birçok imkan sağlanabilir. Güzel de bir meydan projemiz var. Onu da hayata geçireceğiz. Sosyal anlamda insanların zaman geçirebileceği bir alan haline getireceğiz.”

*CHP’li belediyelerin söylemi olan ‘Sosyal Belediyeciliğe’ ağırlık verecek gibi konuşuyorsunuz. Sosyal anlamda Kepez için neler yapacaksınız?

“Biz, geldiğimiz günden beri sosyal belediyecilik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Doğma büyüme Çanakkaleliyim. Çanakkale’nin havasını, suyunu, insanlarının hal ve hareketlerini, davranış ve kültürünü bilirseniz ona göre bir çözüm arıyorsunuz. Burada beraber yaşadığım, her gün gördüğüm insanların derdini biliyorum. Sorunlar da istekler de aynı… O nedenle, AK Belediyecilik hayatımıza ilk girdiği günden beri ciddi anlamda altyapılar, kanalizasyonlar, çöp yığınlarının toplanması gibi hizmetlerin yapılmasıyla geçti. Bir yolu düzeltmek, bir kanalizasyonu döşemek veya bir arıtma yapmak artık insanlar için çok ekstra bir durum değil. Biz buraya aday olduğumuzda yolları şöyle yapacağım, altyapıyı yapacağım vs dememin bir anlamı yok. Bir belediye bunları zaten yapmak zorunda… Asli görevi budur. AK Belediyeciliğin olduğu yerde ciddi anlamda bir gelişmişlik var. Geriye de insanların yaşam kalitesini artırmak gerekiyor.”

“ASIL SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ AK PARTİ UYGULUYOR”

“Sosyal belediyeciliği, CHP hep söylem olarak dillendiriyor. Mitinglerinde broşürlerinde anlatıyor ama sosyal belediyeciliği ama baktığınız zaman AK Parti tam anlamıyla sosyal belediyeciliği uygulayan bir partidir. İstanbul’da, Ankara’da, Antalya’da… Bize ait olan birçok büyükşehre bakın, Bursa’da sosyal anlamda halkın ücretsiz olarak faydalanabildiği yerler yapıldı. Mesela sosyal belediyecilik olarak Çanakkale’de düğün yapabileceğiniz bir yer söyleyin. Çan’a gidin, neredeyse 5 yıldızlı otel kalitesinde düğün salonları var ve elektrik su parasına kiralayabiliyorsunuz. Bence bu sosyal belediyeciliktir. Öğrencilerimizin, vatandaşlarımızın gidebileceği çok uygun koşullarla hazırlanan yerler sosyal belediyeciliktir. Bisiklet yolu sadece çizgi ile değil de trafik olmadan, engel olunmadan gerçekten bir bisiklet yolu yapıldığında sosyal belediyecilik olur. Bu anlamda sosyal belediyeciliği yapmak zorundayız. Sağlık anlamında artan bir ivme ile hizmet veriyoruz. Eğitim anlamında, eski bir okul göremezsiniz. Hükümetimiz de sosyal devlet anlayışıyla çalışıyor. Bunları yapmak zorundayız çünkü gelişmiş ülkeler altyapılarıyla anılmıyor. Belediyeciliği daha zevkli hale getirmek lazım. Müze, konferans salonu, tiyatro salonu ve düğün salonu yapılsa hepsi beldeye katma değer getirir.”

“SOSYAL AK BELEDİYECİLİĞİ HİSSETTİRECEĞİZ”

Çanakkale’nin İstanbul’a döneceğinden endişe edenlere de “Kent planlı bir şekilde büyüdükten sonra faydası olur ama zararı olmaz.” diyen Altınok, konuşmasına belediye konusundaki iddiası ile son verdi:

“Güzel şeyler olacağına inanıyoruz. Önümüzde gelen fırsatları, Çanakkale ve Kepez halkının değerlendireceğini düşünüyoruz. Artık bir değişiklik gerekiyor Kepez’de… Biz de bu değişikliğe talibiz. Dertleri, tasaları, sorunları ve korkuları biliyoruz. Amacımız kimsenin özel hayatına karışmak değil, mevcut yaşantılarını, hayatlarının kalitesini bir veya iki tık yukarıya taşımak. Hedefimiz de budur. İnşallah, halkla birlikte sorunları çözeceğiz. Nasip olursa, layık görürlerse Kepez halkının bizi bırakmayacağını düşünüyorum. Belediyeyi alabilme ve kendimizi ifade edebilme adına elimizden geleni yapacağız. Eğer iyi ifade edersek, bu seçimde ciddi anlamda başarılı olacağımızı düşünüyorum. Ak Belediyeciliği ve Sosyal Ak Belediyeciliği burada tüm Kepez’de yaşayanlara hissettireceğiz.”

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com