Güneşhan’dan İnsan Hakları Günü açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Güneşhan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir açıklama yayımladı. Güneşhan, hak ihlallerinin ülkemizde adeta günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini belirterek “Bu durum toplumumuzu derinden yaralamaktadır.  Cumhuriyet Halk Partisi dün olduğu gibi bugün de kişisel hak ve özgürlüklerin teminatıdır.” dedi.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayımladı. Güneşhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “1215 yılında İngiltere Kralı Jan’a (John) kabul ettirilen Magna Charta, Orta Çağ’da ilk demokratik gelişme olarak kabul edilir. Magna Charta yani Büyük Şart, halkın temel hak ve özgürlüklerinin bir kısmının tanındığı siyasal bir belge niteliğindedir.

10 Aralık 1948’de ise; Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”, insan haklarının anayasası olarak tanımlanır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi; insanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlükleri tanımlar. Her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını ilan eder. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugün de sürdürür. 1948’de kabul edilen  10 Aralık, her yıl “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanır.

Ülkemizde AKP iktidarı ile, temel hak ve özgürlükler alanında olağanüstü zamanlar yaşıyoruz. Freedom House’un Özgürlükler Raporu’na göre Türkiye, son 10 yılda 34 puan gerilemeyle en çok puanı düşen ülke olarak kabul edildi. Bu sonuç ülkemizi ‘kısmen özgür’ ülkeler arasından ‘özgür olmayan’ ülkeler arasına sokarak özgürlükler alanında tüm ülkeler içinde en çok gerileme kaydeden ülke oldu.

Hak ihlallerinin adeta günlük yaşamın bir parçası haline geldiği ülkemizde, bütün ihlalleri tek tek sıralamanın mümkün olmadığı malumdur. Cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlalleri, kişisel hak ve hürriyetlere karşı ihlaller, haksız gözaltılar ve tutuklamalar, basın özgürlüğüne karşı kısıtlamalar, tutuklu yargılanan gazeteciler, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle haklarında soruşturma açılan onlarca gazeteciye karşı yapılan uygulamalarla insan hak ve özgürlükleri yok edilmektedir. Bu durum toplumumuzu derinden yaralamaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi dün olduğu gibi bugün de kişisel hak ve özgürlüklerin teminatıdır.

Tüm baskı ve engellemelere karşı, CHP olarak bizlerin, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da hak ve özgürlük mücadelesi her platformda yılmadan devam edecektir.

Bu düşüncelerle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günümüzü kutluyor, hak ve özgürlüklerin egemen olduğu mutlu yarınlar diliyorum.“

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com