“Geminin Kaptanına Kızıp Denize Atlamayalım!”

Çanakkale Belediye Meclisi, Aralık ayı oturumu dün akşam saat 18.00’da Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Pek çok konunun masaya yatırıldığı oturumda belediyenin bütçe tasarrufu konusundaki hassasiyetinin altını çizen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Ve ne olursa olsun sonuçta hepimiz aynı gemideyiz. Geminin kaptanına kızıp denize atlamayalım, kendimizi boğulmaya itmeyelim” dedi.

Çanakkale Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı, perşembe günü saat 18.00’de gerçekleşti. Üyelerin geniş katılım gösterdiği toplantıda, özellikle son dönemde artan kadın şiddeti, şehrin ulaşım sorunu ve ülke genelinde uygulanan tasarruf tedbirleri ele alındı.

“Özel Bakım Merkezi şehir için önemli”

CHP’den adaylığı kesinleşen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, konuşmasına geçtiğimiz günlerde kutlanan Dünya Engelliler Günü’ne değinerek başladı. Gökhan, belediye olarak 34 engelli personellerinin olduğunu vurgulayıp bu konudaki hassasiyetlerinin altını çizerek “Bu anlamda güzel gelişmeler var. Mesela Mehmet Battal öncülüğünde Sarıcaeli’nde açılan Özel Bakım Merkezi… Orada pek çok hastalığı, özellikle Alzhemier gibi hastalıkları olan vatandaşlarımız en iyi şekilde bakılacak. Gittik, oranın açılışını yaptık. Çok önemli bir merkez oldu Çanakkale için” şeklinde konuştu.

“Kadın erkekten üstündür!”

Başkan Gökhan’ın konuşma boyunca üzerinde durduğu en önemli konu ise kadın cinayetleri oldu. Gökhan, “Bir tarafta, geçtiğimiz günler Ulu Önder Atatürk’ün kadınlara tanıdığı hakları andık. Sonra bir bakıyorsunuz diğer tarafta maalesef kadın cinayetleri, kadınlarla ilgili saçma sapan fikirler, yalan yanlış benzetmeler ve güç gösterileri… Şunu net bir şekilde söyleyeyim, kadın en güçlü yaratıktır. Kadının gücü dişiliğinden gelir. Kadın erkekten üstündür. Kim ne derse desin! Allah öyle yaratmış. Kadının doğurması, sonrasında sabahlara kadar çocuğuna bakması… Asıl güç budur, bilek gücü değil. Kadın böyle bir varlıktır. Kadınımızı başımızın tacı yapmak zorundayız” dedi.

“Biz esnafımızı korumak zorundayız”

Ulaşım hizmetleri müdürlüğü tarafından taksilerin kapılarına yapıştırılan ‘mavi etiket’ meselesi de meclisin gündeminde yer alan konulardan biriydi. Ülgür Gökhan, bu konuyla ilgili ise şunları söyledi: “Bu mavi etiket uygulaması, diğer beldelerden gelip Çanakkale’de korsan çalışan taksicilere karşı bizim taksici esnafımızı korumak için yapıldı. Bu amblem kapısında olanlar buranın taksileridir, olmayanlar diğer beldelerden gelen korsan taksilerdir. Ben vatandaşlarımıza mavi etiketli taksilere binmelerini tavsiye ederim. Çünkü biz esnafımızı korumak zorundayız.”

Lösemi hastası Selin Çolak unutulmadı

Ülgür Gökhan, konuşmasında geçtiğimiz günlerde lösemi teşhisi konan 17 yaşındaki Selin Çolak’ı da unutmadı. Herkesin ilik bağışı yapması gerektiğini söyleyen Gökhan, “Lösemi hastası bir kızımız var. Adı Selin çolak, biliyorsunuz. İlik nakli olması gerekiyor. Bu genç kızımız için kan bağışında bulunulmasını herkesten rica ediyorum. Yaparsanız sevaba girmiş olursunuz diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“Çanakkale’de son 5 yılda 6. kadın cinayeti işlendi”

Yılmaz Özdil’in ‘Mustafa Kemal Atatürk’ isimli kitabının dağıtıldığı oturum, AK Parti Grubunun Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’nun konuşmasıyla devam etti. Ömercioğlu, sözlerine AK Parti’den Belediye Başkan Adayı olan Ayhan Gider’den bahsederek başladı. Seçimin demokratik bir şekilde geçmesini temenni ettiğini söyleyen Ömercioğlu, “Umarım bu süreç demokratik bir şekilde yönetilir. Çanakkale için en hayırlısı neyse öyle olsun” dedi. Ve devam etti. “Öncelikle, siz de az önce kadın cinayetlerinden yola çıktınız ki son yaşanan cinayet Çanakkale’de, son 5 yıldaki 6.  kadın cinayeti oldu. Ama bakarsanız 2002’den ve özellikle de 2005’ten sonra kadının tüm anlamıyla korunması sağlanmıştır. Özellikle 6284 sayılı yasanın ülkeye getirilmesi, polisin ve savcının da desteği ile kadına yönelik şiddet büyük ölçüde engellenmiş durumdadır.”

“Biz Teksas mıyız? Bisiklet ezmek de ne?”

Mecliste tansiyon zaman zamansa yükseldi. AK Parti Grubu Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’nun son dönemde adı türlü skandallara karışan otobüs şoförleriyle ilgili “şoför arkadaşlara psikolojik destek verilmesini talep ediyoruz” şeklindeki çıkışına Ülgür Gökhan son derece keskin bir yanıt verdi:

“Verdiğimiz eğitimlerle üniversite mezunu olur hepsi! Daha ne eğitimi vereceğiz? Bu eğitimden ziyade tahammülsüzlük meselesi var. Biz belediye olarak her türlü şikayeti değerlendiriyoruz. Bundan emin olun. Hiçbir saygısızlığı hoş görmüyoruz. Kameralar her yerde, her şey kayıt altında zaten. Vatandaşlarımız gelip hemen şikayet edecekler. Özellikle şu son bisiklet meselesi de öyle. Kamu görevlisi, birinden küfür duyuyorsa ‘küfretme’ diyecek, kapayacak kapısını gidecek, olay bitecek. Aşağı inip bisikleti ez falan… Bu nedir yahu? Biz Teksas mıyız?”

“Popülizm işlerine ben bakmıyorum!”

Meclis oturumunda Ülgür Gökhan’ı sinirlendiren talep ise bağımsız üye Ufuk Demirbaş’tan geldi. Demirbaş’ın Gökhan’a “Suya yüzde 20 indirim talep ediyoruz” şeklindeki sözlerinin ardından mecliste sinirler gerildi.

Başkan Gökhan “Bunlar popülist konular” diyerek Demirbaş’ın sözünü böldü. Ve devam etti. “Popülizm işlerine ben bakmıyorum… Bunlar seçime yönelik şeyler… Suya ne indirimi olacak? Biz kaç yıldır suya zam yapmıyoruz? 5 yıldır yapmıyoruz. B Bütçe meselesi bu. Hem bir hesaplayın bakalım, enflasyon şu bu derken nelere ne kadar zam geldi? Hiç onlardan bahsetmiyorsunuz.”

“Geminin kaptanına kızıp denize atlamayalım”

Gökhan, Çanakkale Belediye olarak halihazırda zaten tasarruflu bir belediye olduklarını da dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz daha Ekim ayındaydı, iç tebliğle tasarruf konusunda bir genelde yayınladık. Her türlü harcama konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledik. Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Ancak şu bir gerçek ki bizim de ekonomik dar boğazdan çıkmak için katkı vermemiz gerekir. Kendi kendimizi kandırmayalım. Kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmenin şartlarını yaratmamız lazım. Sonuçta aynı gemideyiz. Geminin kaptanına kızıp denize atlamayalım, kendimizi boğulmaya itmeyelim.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com