“Zeytinyağı denetimleri yapılmalı”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu “Sinerji Toplantıları” Kapsamında 4 No’lu Meslek Grubu üyeleriyle bir araya geldi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın haberine göre; yönetim kurulu, ağırlıklı olarak un ve unlu mamuller, tatlı ve şekerleme, bağcılık ile zeytin ve zeytinyağı ürünleri üretimi  sektörlerinde faaliyet gösteren 4 no’lu Meslek Grubu Üyeleri ile sektörde yaşanan gelişmeler ve sorunları görüşmek üzere ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde toplandı.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı T. Selçuk Semizoğlu başkanlığında gerçekleştirilen Meslek Grubu toplantısına, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy, Yönetim Kurulu Sayman Üye Özgür Ekşi, Yönetim Kurulu Üyesi Berkin Karaca, Komite Başkanı Erdinç Üzden, Komite ve Meclis üyeleri Ali Karaman, Rasim Aktürk, Genel Sekreter Sema Sandal, Meslek Grubu Oda temsilcisi Selen Kılıç ile sektör temsilcileri Hasan Özyurt, Ferhan Savran, Rıza Beceren, Fatih Toğer, Remzi Cemal, Ahmet Çapkan, Mehmet Taşçı, Tuba Kaya Doğan katılarak sektörde yaşanan sorun ve çözüm önerilerini gündeme getirdi.

 “EKMEK FİYATLARI, ORTAK BİR AKIL İLE ÇÖZÜLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy, un, maya ve elektrik zamlarını araştırıp ekmek fiyatlarının yükseltilmesi konusunda ilgili mercilere yazı yazdıklarını ancak olumlu bir gelişme kaydedilemediğini söyledi. Ekmek fiyatlarının bölgesel değil ulusal bir çözüm ve ortak akıl gerektirdiğini belirten Başkan Yardımcısı Ersoy Oda olarak yetkileri dâhilinde her platformda konuyu gündeme getirdiklerini belirtti. Ekmek fiyatlarıyla ilgili 04.01.2012 tarihli 28163 sayılı Resmi Gazete hakkında katılımcılara bilgi vererek; “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinin 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde tanımlanan ekmeğe ilişkin tarifenin belirlenmesi aşamasında yönetim kurulu on beş gün içinde ilgili Belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği ve tarifeyi düzenleyen Odanın temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirmeye alır. Komisyon ve ilgili meslek komitesinde görüşü alınarak Yönetim Kurulunca oluşturulan ekmek tarifesiyle ilgili teklif, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının görüşünün alınmasından sonra yapılacak ilk toplantıda Meclisin onayına sunulur” şeklinde bir sürecin işletildiğini vurguladı.

“ZEYTİNYAĞINDA GEREKLİ DENETİM VE KONTROLLER YAPILMALI”

Sektör temsilcileri zeytinyağı ile ilgili, yurt dışından ithal edilen kalitesiz ve ucuz zeytinyağının piyasayı olumsuz etkilediğini belirterek, bu yıl ağaçlardaki hastalık ve dövizdeki dalgalanmalarında bu olumsuzluklara eklenerek üreticinin zor durumda kaldığını belirttiler. Çanakkale’de ilgili ve yetkili birimlerin gerekli kalite denetimlerini yapmadıkları için piyasada zeytinyağı olarak dolaşan ancak zeytinyağı ile yakından ve uzaktan ilgisi olmayan ürünler bölgemizin zeytinyağı markasına zarar verdiğini ifade eden sektör temsilcileri, Çanakkale’den dökme olarak yurt dışına satılan zeytinyağının paketlenerek uluslararası pazarda çok daha yüksek fiyatlara satıldığını gündeme getirerek markalaşma ve paketleme konusunda bir çalışma başlatılması gerektiğini vurguladılar.

“GIDA FİRMALARIMIZ REKABETTE CİDDİ FARK YARATIYOR”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Bölgemizde gıda sektöründe katma değer yaratacak ürünlerin başında zeytinyağı geliyor. Yurt dışında zeytinyağının değerini arttıran en büyük etkenlerden birisi paketleme diğeri ise markalaşmadır. Dökme zeytinyağı ihracatı başlangıç için iyi ancak uzun vadede piyasanın sürdürülebilirliği için zor. Önemli olan zeytinyağını katma değeri yüksek ürüne dönüştürerek satabilmektir. Biz Oda olarak üreticimizin kurumsal kapasitesini arttırıcı ve rekabet gücünü geliştirici eğitim ve proje faaliyetlerine koşulsuz destek sağlıyoruz. Odamız koordinasyonunda yürütülen Gıda UR-GE Projemizde yer alan firmalar, ihracat mevzuatı, kalite ve yurt dışı Pazar araştırmaları konularında ciddi fark yarattı. Bunun meyvelerini bölgemizde ihracat geliri, kalıcı istihdam ve marka olarak hep beraber yiyeceğiz.” dedi. Başkan Semizoğlu, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmekte olan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) programını üyelere daha iyi anlatarak yaygınlaştırmasını hedeflediklerini belirterek, katılım sağlayan ve katkı sağlayan tüm sektör temsilcilerine teşekkür etti.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com