Kent Müzesi’nde müzik ziyafeti

Çanakkale Kent Müzesi’nde müzik dinletisi gerçekleştirildi. 5 Aralık 2018 tarihinde 11. Kent Dinletisini gerçekleştiren Çanakkale Kent Müzesi, şehrin yeni müzik gruplarından Glisemik İndeks’i ağırladı.

Çanakkale Kent Müzesi’nin haberine göre basta Barış Sezgi Açıkgöz, solo gitarda Mehmet Yağcı, vokal ve gitarda Azad Jalalov’dan oluşan Glisemik İndeks canlı müziğe geçmeden önce kendilerini tanıttılar. Glisemik İndeks’in sözlük anlamını dinleyicilerle paylaşan solo gitarcı Mehmet Yağcı çok fazla karbonhidrat tüketildiğinde glisemik indeksimizin yükseleceğini ama sağlık açısından bunun doğru olmadığını yani glisemik indeksin düşük tutulması gerektiğini söyledi.

Akustik performanslarda “congrudabalibani” adında bir Gürcü bası kullanan Barış Sezgi Açıkgöz dinleyicilerin pek de alışık olmadığı bu enstrümanı tanıttı ve

aletin adını doğru telaffuz eden dinleyiciden bir istek parça alacaklarını söyleyerek küçük bir oyun ile geceyi neşelendirdi. 1 saatlik setin ilk yarısında daha çok slow parçalarla ilerleyen Glisemik İndeks dinleyicilerden olumlu tepkiler aldı. Parça aralarında dinleyici ile etkileşimde olan grup ilklerde kendi parçalarını yapmak için yola çıktıklarını ama şimdilerde çalmaktan keyif aldıkları parçalara kendi yorumlarını getirerek yola devam ettiklerini sözlerine ekledi. B.B. King’in seslendirdiği Stand by Me, John Lennon’dan Imagine gibi parçaların yanında Sovyet marşı Polyushka Polye gibi klasikleri de yorumlayan Glisemik İndeks Azerbaycanlı vokalistleri Azad Jalalov’un getirdiği doğru bir yorum ile seslendirdikleri bir Azeri türküsünün ardından geceyi sonlandırdı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 12 Aralık 2018 Çarşamba saat 18.00’da Yusuf Kartal ile “Çanakkale Muharebelerinde Batan Gemiler” başlıklı etkinlik gerçekleştirilecektir.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com