ÇOMÜ’de Bor Madeniyle İlgili Panel Düzenlendi

MÜSİAD ve Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi iş birliğince ‘Bor Madeninin Türkiye ve Dünya potansiyeli’ konulu bir panel düzenlendi. Öğrencilerin yoğun katılım sağladığı panelde, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. İbrahim Gündoğan, Ulusal Bos Araştırma Enstitüsü AR-GE Uzmanı Dr. Zeynep Topsakal ve ETİ Maden Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Uğur Aydoğan konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye’de ve dünyada bor madeninin kullanımıyla ilgili Troia Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel yoğun ilgi gördü. MÜSİAD ve On Sekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğünün işbirliği ile gerçekleştirilen panelde Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. İbrahim Gündoğan, Ulusal Bos Araştırma Enstitüsü AR-GE Uzmanı Dr. Zeynep Topsakal ve ETİ Maden Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Uğur Aydoğan konuşmacı olarak yer aldı.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, panelle ilgili yaptığı konuşmasında söz konusu panelin özellikle gençlerin bor konusunda bilinçlendirilmesi için oldukça faydalı olacağını belirterek “Bor madeniyle ilgili bir panel fikri, MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Sayın Ali Osman Yıldız’ın fikriydi. Kendisi ‘Bu konu çok konuşuluyor ama gerçekte nedir, ne değildir pek bilinmiyor’ dedi. Ben de kendisine aynı fikirde olduğumu söyledim. Bor konusunda zengin bir ülkeyiz ancak bu alanda bilgi eksikliğimiz var. Biz de bu sebeple MÜSİAD’la iş birliği yaptık. Ve değerli hocalarımızı buraya davet edip sizlerle buluşturmak istedik” dedi.

“Her ülke ancak kendi potansiyeliyle ön plana çıkabilir”

Prof. Dr. Yücel Acer konuşmasında teknolojinin ülkelerin gelişimine sağladığı katkıya vurgu yaparak şöyle dedi: “Konunun önemi özellikle şuradan kaynaklamıyor. Her ülke ancak kendi potansiyeliyle ön plana çıkabiliyor. Bir başkasının teknolojisini kullanmaya devam ettiğimiz sürece biraz arkada kalırız. O yüzden ülkemizin sahip olduğu potansiyellerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu paneli gerçekleştirmedeki amacımız da borun özelliklerini, ülke için ne ifade ettiğini sevgili gençlerimize doğru şekilde anlatabilmek.”

“Ülkenin üreterek büyümesi gerektiğini düşünüyoruz”

MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız da Rektör Acer’le benzer temennilerde bulundu. Özellikle bu alanda eğitim alan gençlerin bor madeniyle ilgili bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu söyleyen Yıldız “MÜSİAD olarak pek çok değer üzerine kurulan Türkiye’nin birtakım eksiklikleri olduğunu düşünüyoruz. İnsanlar bazı konularda eksik bilgi sahibi. Biz MÜSİAD olarak böyle bir panelin bu açıdan faydalı olacağını düşündük. Ülkenin üreterek büyümesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu sebeple pek çok konunun ele alınacağı böyle yararlı bir panele olan yoğun katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Yıldız ve Rektör Acer’in konuşmalarının ardından panel hocaların sunumlarıyla devam etti.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com