“Bu bir medeniyet meselesi”

2 sene önce Kadın Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 84. Yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ülkenin kalkınmasında kadınların daha aktif yer alması konusunun hükümetlerinin öncelik verdiği konulardan biri olduğunu belirtti. İskenderoğlu “Bu mesele bizim için kadın meselesi değil, medeniyet meselesidir” dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84. Yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. İskenderoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin kalkınmasında kadınların her alanda daha aktif bir yer alması hükümetimizin öncelik verdiği meselelerden biridir. Bu mesele bizim için kadın meselesi değil “medeniyet meselesi”dir. Bu anlayışla “Kadının Eğitimi ve Öğretimi, Kadın ve Ekonomi, Kadın ve Yoksulluk, Kadın ve Sağlık, Yetki ve Karar Alma Süreçlerine Katılım, Kadın ve Çevre, Kadın ve Medya, Kadının İnsan Hakları, Kız Çocukları, Kadının İlerlemesinde Kurumsal Mekanizmalar” konuları başta olmak üzere ülkemizin kalkınmasında kadınların her alanda daha aktif bir yer alması için birçok konuda ciddi adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz.

KADININ GÜÇLENDİRİLMESİNDE 2023 HEDEFLERİMİZ

Türkiye’nin dünyada ilk 10 büyük ekonomi arasında olması için kadın istihdamı ve kadın erkek fırsat eşitliğine önem veriyoruz. Şu an %30 civarında olan kadınların iş gücüne katılma oranı, 2023 yılına kadar %38’e çıkarılacaktır. Çocuk bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması konusunda bürokratik engeller kaldırılacaktır. Kadınlar üzerindeki bakım yükümlülüklerini azaltmaya yönelik tedbirler alınacaktır. Ev hizmetlerinde ve ev eksenli çalışan kadınların çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik önlemler alınacak ve kayıtlı istihdama geçmeleri özendirilecektir. Mevzuatta yer alan iş gücü piyasasında toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten düzenlemeler, AB normları ile uyumlaştırılacaktır. İş yerinde psikolojik tacizi önlemeye yönelik yaptırımlar etkinleştirilecektir.

Kadınların iş gücüne katılımının ve istihdamının önündeki kültürel engellerin azaltılması amacıyla toplumun ilgili kesimlerine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılacaktır. Kırsaldan kente göç eden kadınların, iş gücü piyasasına uyumlarını sağlayıcı programlar gerçekleştirilecektir.

Kadınlarımızın daha iyi bir noktaya gelmesi; şiddete, cinayetlere, ayrımcılığa maruz kalmaması için kurumsal ve hukuksal tüm çalışmalar yapılmaktadır. Ancak toplum olarak da tüm insanlarımızın bu anlamda bilinçlendirilmesi ve eğitilmesinde sevgiyi, saygıyı, özellikle her canın kutsal olduğunu, hoşgörüyü de öğretmemiz gerekiyor.

5 Aralık’ın Dünya Kadın Hakları Günü olmasının yanı sıra; 5 Aralık 1934’te Türk kadınına batılı ve dünyadaki birçok ülkeden daha önce seçme ve seçilme hakkının verilmesi ülkemiz adına büyük bir gurur kaynağıdır. Bu vesileyle Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84. yıl dönümünü kutluyor, 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nün hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 


Bu haber 05/12/2018, Çarşamba günü yayınlandı, 27 defa görüntülendi
*