En büyük engel: Duyarsızlık

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik düzenledi. Çelenk sunumu ve akabinde gösterilerin yapıldığı etkinlikte, engelliler taleplerini okurken protokolün dağılması dikkat çekti.

İki ay önce Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü’nde de gerçekleştirilen törene de protokol üyelerinden kimse katılmamış, Çanakkale Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı ironik bir açıklama yaparak, “Sayın protokol üyeleri sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyardık” vurgusunda bulunmuştu.

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında renkli görüntülere sahne olan bir etkinlik düzenledi. Sabah 10:30’da, Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Çanakkale Zihinsel Engelliler Derneği, Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nden pek çok kişi, bilek güreşinde sol ve sağ kolda dünya şampiyonu olan Ümit Burunlular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Görme engelli Baki Şenol, konuşmasını sürdürürken protokol dağılmaya başladı.

Halk oyunu gösterileri yapıldı

Program kapsamında ilk olarak alana kaşık oyunu sergileyen ekip çıktı. Çanakkale Zihinsel Engelliler Derneği Halk Oyunları Ekibi tarafından gerçekleştirilen gösteriler, erik dalı, ham çökelek gibi şarkılar eşliğinde devam etti.

Gösterilerin sona ermesinin ardından sıra Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Baki Şenol’un kürsü konuşmasına geldi. Görme engelli olan Şenol, kürsü konuşmasında, engellilerin Çanakkale genelinde yaşadığı sorunları dile getirdi.

“Bunu yapanlar utansın!”

Vatandaşların engellilere karşı duyarsız olduğunu söyleyen Şenol, “Çanakkale’de engeller her ne kadar kaldırılıyorsa da bir yandan da bazıları o engelleri tekrar koymak için yarışıyor sanki. Mesela kaldırımlar üzerine hala araba park ediyorlar, bisiklet, motosiklet koyuyorlar. Bunu yapmayın. Belediyemiz kaldırımlar oluşturmuş, rampalar yapmış. Ama arabasını rampaların önüne park eden vatandaşlar var. Yapmayın. O rampalar biz engelliler için yapıldı. O nedenle lütfen herkes duyarlı olsun. Kaldırımlar üzerinde araba olmasın. Bunu yapanlar utansın” şeklinde konuştu.

Görme engelli Şenol konuşmasını sürdürürken hem Başkan’ın alandan ayrılmış hem de protokolün dağılmaya başlaması dikkatlerden kaçmadı. Şenol ise yarı yarıya boşalmış alana şu taleplerini anlattı: “Belediyemizin verdiği hizmetlerde çok güzel gelişmeler var. Bu yüzden belediye başkanımıza ve personele çok teşekkür ediyoruz. Hizmet var ama sabote edenler de var. Kaldırımları bize bıraksınlar, engelli park alanlarını işgal etmesinler. Bu sıkıntıların ortadan kalkması için belediyemize de görevler düşüyor. Haklarımızda iyileşmeler var. Ama daha fazlası lazım. Sayın Başkan’a buradan iletiyorum bunları. Herkese görev düşüyor. Herkes elinden geleni yaparsa bizim engelimiz ortadan kalkar.”

“Bundan sonra sokaklarda olacağız”

Konuşmasını engellilere yönelik alanları sabote edenlerle ilgili yeni bir akım geliştirdiklerini açıklayarak sonlandıran Baki Şenol, “Buradan açıklamak istiyorum. Biz gönüllü bir grup oluşturduk. Bundan sonra sokaklara çıkacağız. Nerede aksaklıklar var, nerede sıkıntı var? Bunları tespit edip fotoğraflayacağız. Ardından ise bu belgeleri ilgili birimlere hatta başkanımıza bile iletmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com