ELEKTRİK ZAMLARI

UEDAŞ milleti soyuyor mu? Bunun adı soygunculuk, Başlıklı yazımızdan sonra, UEDAŞ yetkililerinden açıklama geldi. Son 2-3 ayda elektriğe % 40 civarında zam geldiğini, bu zamları da kendilerinin yapmadığını, Enerji Piyasası Kurulu tarafından yapıldığın açıkladılar ve en önemlisi, Dağıtım Bedeli, Sayaç okuma bedeli gibi kalemlerin, kendilerinin icadı olmadığını söylediler. Devamla,”Kendi kafamızdan, değil yeni kalemler üretmek, bir kuruş bile ilave yapma hak ve yetkimiz yoktur. Hepsi Hükümetin tasarruf altındadır ve yaptığımız her eylem denetlenmektedir. Kamuoyunda oluşan, UEDAŞ’ın keyfi uygulama içinde olduğu algısı yanlıştır.” Biz de sorumlu gazetecilik anlayışıyla, açıklamayı sizlere aktardık. Demek ki neymiş? Yapılan zamlar, hükümetin marifetiymiş. Bizler, patatese, soğana bakarken,% 40 zammı yemişiz. Hükümetin öncelikle, Kayıp-Kaçak bedellerini, vatandaştan alma meselesini halletmesi gerekmektedir. Satıcı firmaya mı yıkarlar, devlet bütçesinden mi öderler, bilemeyiz. Ancak, birilerinin hırsızlık yaparak kullandığı elektriği, dürüst vatandaşın ödemesi hiç de, adil değil. Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçim beyannamesinde bu konu vardır. Bununla ilgili kanun teklifini de meclise sunmuştur. Piyasaların yanıp tutuştuğu şu günlerde, bu konuda gerekli adım atılmalı, bir nebze olsun vatandaş rahatlatılmalıdır.

MUTFAK YANIYOR

Türk-İş’in hesaplamasına göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı bu ay içinde 23 lira artmış. Yılbaşına göre, sadece mutfak harcaması için 334 lira daha fazla harcama gerekiyormuş. Açlık sınırı 1942, yoksulluk sınırı ise 6328 liraya dayanmış. Her şey hoş güzel de, ekonomi düzeldi diyenlere sesleniyoruz. Ekonomi düzeldi ise, bu vatandaşa neden yansımıyor? Milletin ekmeği ile yiyeceği içeceği ile oynayanlar, ne zaman gerekli dersi alacaklar? Anlayacağınız, piyasalar yanıyor. Vatandaş muzdarip. Öncelikle, asgari ücretin, hayat şartlarına göre tespit edilmesi, enflasyondan bunalan dar gelirlilere de, gerekli zammın yapılması elzemdir.

GÜLMECE

Temizlikçi kadın ilkokul diploması almak için sınava girer. Tabiat bilgisindeki sorulara şu karşılıkları verir: – Mide ne iş yapar? “Sindirim yapar.” – Akciğer ne iş yapar? “Solunum yapar.” – Kalp ne iş yapar? “Dolaşım yapar.” – Beyin ne iş yapar? “Kapıcılık yapar efendim.”

****

Çok kötü hava şartlarına bir de kaptanın gününde olmaması eklenince uçakta kıyamet kopmuş. Ayılanlar, bayılanlar… Buna bir de adeta düşer gibi, çok kötü ve sert iniş eklenince bir anons duyulmuş: “Bayanlar, baylar! Ankara Esenboğa Havalimanı’na hoş geldiniz… Lütfen, uçak tamamen durup kaptan pilotumuz taksiyle havalimanını terk edene kadar kemerlerinizin bağlı kalmasını önemle rica ederiz.

Sağlıcakla kalınız.