2019 bütçesi protesto edildi

Birleşik Kamu İş’e bağlı sendikalar, 2019 bütçesini protesto etmek için Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı önünde buluştu.

Birleşik Kamu-İş Çanakkale Temsilciliği, konfederasyon ve bağlısı sendikalar ile birlikte 2019 bütçesini protesto ettiklerini duyurdu. Temsilcilikten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla birlikte, AKP iktidarının 2019 bütçesini protesto ettik.

Ulus Atatürk Anıtı önünde, “AKP’nin 2019 açlık, yoksulluk ve işsizlik bütçesine HAYIR” demek için toplanan Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar, “Saraya değil, halk için bütçe”, ““Zam, zulüm, işkence işte AKP”, “Saltanat size, fukaralık bize” sloganları attı. Eyleme Genel Başkanımız Orhan Yıldırım ve MYK üyelerimiz, Şube ve Temsilcilik Başkanlarımız, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikaların MYK üyeleri, önceki dönem Genel Başkanlarımızdan Veli Demir ile çok sayıda üyemiz katıldı.

Basın açıklamasını Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık okudu. Açıklama şöyle:

“Ülke genelinde enflasyonla mücadele adı altında yüzde 10 indirim kampanyalarının bir aldatmaca olduğunu son 15 yılda 25.50’ye çıkan enflasyon rakamları ve 11.1 oranıyla Ağustos ayındaki 3 milyon 670 bin işsize anlatmaya yetmektedir.

Son Sayıştay raporları ülkemizde vatandaşlardan toplanan vergilerin nerelere harcandığını bilinmediğini bakanlıklara ayrılan paraların ise doğru şekilde vatandaşlara hizmet olarak dönmediğini ortaya koymuştur.

2019 Bütçesi TBMM komisyonunda görüşülmekte ancak emekçilerin, işçilerin, kamu çalışanlarını ve emeklilerin ekonomik sıkıntısını giderecek bütçeler içermemektedir. 2019 Bütçesinde bakanlıkların lüks harcamalarına kaynak ayrılmakta ve aslan payı saraya verilmektedir. 2019 Bütçesi Başkana vergi koymak, keyfi harcama imkânı vermektedir. Ancak 2019 Bütçesinde emekliler, işçiler, aileler, çocuklar, kamu çalışanları bulunmamaktadır.

İşsizlik fonu yağmalanırken, emekçiler yüksek enflasyon oranlarına karşısında savaş verirken Diyanet Bütçesinde ki yüksek artışı ülkemizde milyonlarca açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan yurttaşımızın takdirine bırakıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi de yüzde 23’lük artışla 92 milyar 528 milyon TL’den 113 milyar 813 milyon TL’ye çıkarıldı ancak eğitim-öğretimin durumu yine içler acısı daha da önemlisi eğitim çalışanları geçim sıkıntısı yaşamaktalar. Ülkemizde eğitime daha büyük bütçeler ayrılmalı ve eğitim-öğretimin sorunları acilen çözülmelidir.

Bütün iş koşullarında çalışan emekçilerin beklentileri özlük haklarına ilişkin düzenlemeler ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesidir.  Ülkemizde hem kamuda hem de özelde çalışanların beklentisi özlük haklarının ve ekonomik sorunlarının çözülerek gerçekçi enflasyon beklentisi üzerinde zam yapılmasıdır.

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz yurttaşları geçim sıkıntısına sürüklemektedir. Krizi fırsata çevirmek isteyen sermayenin ve siyasi bağlantılarının kar hırsı da işçiyi ölüme sürüklemektedir.

Gelinen son noktada artan hayat pahalılığı ve faturalara yansıyan fahiş zamlar yurttaşlarımızın cebindeki paraları eritmeye geçim derdindeki emekçileri ölüme sürüklemeye devam emektedir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Siyasal iktidarın, savurganlığının ve bitmez tükenmez lüks hevesinin bedelini bu ülkenin yoksul yurttaşları ve kamu emekçilerinin ödemesine karşı çıkıyoruz. Toplumun tüm kesimlerini oluşturan işçi, memur, emekli, esnaf ve emeğiyle geçinenlerin ortak talebi 2019 Bütçesinde yeterli payı almak, tüm zamların geri çekilmesi ve maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesidir.”WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com