Perinçek “Endişelenecek bir şey yok!”

Cuma günü sabah saatlerinde Yalova’da 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbul’dan hissedilen deprem ile ilgili, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden emekli Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, “Endişelenecek bir şey yok” dedi.

Yalova’da Cuma sabahı yerin 6.9 km altında 4.3 şiddetinde deprem meydana geldi. Meydana gelen deprem İstanbul’dan da hissedildi. Sabah saatlerinde korkuya neden olan deprem için değerlendirme Çanakkale’den geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden emekli Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, “Endişelenecek bir şey yok” vurgusunda bulundu.

“Bu kadar artçıdan sonra büyük deprem olmaz!”

Prof. Dr. Doğan Perinçek depremle ilgili, “Bu sabah Yalova da 4.3 büyüklükte bir deprem oldu.

Telaş edecek bir şey yok. NEDEN telaş etmeyelim.  Deprem Kuzey Anadolu Fayının tali bir kolu üzerinde oldu. Boyu kısa ve kısa olan faylar büyük deprem yaratmaz. Çok sayıda artçı deprem oldu ve devam ediyor. Bu kadar artçı deprem olduktan sonra büyük deprem beklemiyoruz.

Bu saatten sonra Yalova’da 4.2 veya daha büyük deprem olmaz. Fakat hepimizin bildiği gibi Marmara’da 250 yıldan fazla bir zamandır 7 den büyük deprem olmuyor. Bu deprem ve benzerleri Marmara büyük depreminin ayak sesleridir. Bu gerçeği bilerek tedbirimizi almalıyız. Ama Türk usulü tedbir değil. Ne demek istiyorum. İstanbul’da depreme dayanıklı bina yapacağız diye depreme dayanıksız evleri yıkıyorlar. Sistem kontrolsüz yürüdüğü için o yıkılan evlerin bazılarının sahiplerini evsiz kaldı, güvenilir olmayan müteahhitlere, rant peşinde koşan adamlara iş verildi. Ev sahiplerinin bir kısmı evsiz kaldı” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com