Çanakkale Selin İçin Kenetlendi

Gelibolu’nun Evreşe köyünde yaşayan ve 3 ay kadar önce lösemi teşhisi konulan 17 yaşındaki Selin Çolak için Çanakkale tek yürek oldu. GÜNDEM’e konuşan Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Muammer Eçier de haftaya pazar günü Evreşe’de olacaklarını söyleyerek vatandaşları hem Selin hem de diğer lösemi hastalarına destek olmaya davet etti.

Gelibolu’nun Evreşe köyünde yaşayan Selin Çolak’a 3 ay önce konan lösemi teşhisi başta Selin’in yakınları olmak üzere hem Çanakkale’yi hem de tüm ülkeyi derinden üzdü. Fakat üzücü haber beraberinde sevindirici gelişmeleri de getirdi.

Öyle ki, Çanakkale başta olmak üzere tüm ülkede ‘kan ve kök hücre bağışı’ için kampanya başlatıldı. Evreşe Belediyesi ve Çanakkale Kızılay Kan Bağışı Merkezi’nin de destekçisi olduğu kampanyanın amacı insanları kan ve kök hücre bağışı yapmaya teşvik ederek Selin ve Selin gibi ilik bekleyenlere umut olabilmek…

İlik bekleyen 4 bine yakın hasta var

Konuyla ilgili GÜNDEM’e konuşan Çanakkale Kızılay Kan Bağışı Müdürü Dr. Muammer Eçier de Türkiye’de vatandaşların kan ve ilik bağışı ile ilgili duyarlılığının son derece yüksek olduğunu söyledi. Selin gibi ilik bekleyen yaklaşık 3-4 bin hasta olduğunu ve her numunenin bu hastalar için bir umut teşkil ettiğini belirten Eçier, kök hücre numunesinden eşleştirmeye kadar uzanan süreci ise şöyle özetledi:

“350 binin üzerinde kök hücre numunemiz var”

“Biz son 5 yıldır Türk Kızılay’ı olarak Sağlık Bakanlığı ile organize şekilde kök hücre için numune alıyoruz. Ve aldığımız bu numuneleri Sağlık Bakanlığı’nın ulusal veri bankasına gönderiyoruz. Yaklaşık 4 yıldır 350 binin üzerinde kök hücre bağışımız oldu. Hatta bu rakam son günlerde 400 bine yaklaştı. Buradaki numunelerin ilk olarak doku tiplemesine bakılıyor. Gerekli tıbbi işlemlerden geçen numuneler ile Türkiye’de 3 – 4 bin civarında olan hasta için eşleştirmeler yapılıyor. Eğer uyum görülürse, yani eşleşme gerçekleşirse esas işlem ondan sonra başlıyor. Önce numune veren ile uyum gösterene ulaşılıyor. Sağlık durumlarına, gönüllük durumlarına bakılıp teyit ediliyor ve gerekli tetkikler yapılıyor. Sonuç olumlu ise ancak o zaman tedavi gerçekleştirilebiliyor.”

“Kimseyi ayırmadan, eşit ve adil bir şekilde…”

İlik bağışı ile ilgili bazı yanlış anlaşılmaların olduğunu da sözlerine ekleyen Eçier, sağlık kurumlarının bu konudaki hassasiyetinin de altını çizdi. İlik nakli gibi hassas bir konuda hiç kimseye bir ayrıcalığın, bir kayırmanın söz konusu olamayacağını bu açıdan son derece adil ve eşit olduklarını dile getiren Eçier, “Burada bilmemiz gereken ince noktalar var. İlik bekleyen hiç kimseye bir öncelik, bir iltimas tanıma gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Hatta burada kati bir kural vardır. İlik veren ile nakli gerçekleşen kişinin birbiriyle tanışma isteği olsa dahi bunun için 1 yıl gibi bir zamanın geçmesi beklenir. Bu, ilik nakli ile ilgili kimseye bir ayrıcalık, bir öncelik tanınmadığının ispatıdır. Zengin, fakir ayrımı gözetmeden, kimseyi kayırmadan çok katı bir prensip çerçevesinde gerçekleşir bu işlem. Kök hücre için ortak bir havuzumuz var. Ve bu havuzdan herkes eşit miktarda, aynı prensipler çerçevesinde faydalanıyor. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmamalı” şeklinde konuştu.

“Pazar günü Evreşe’deyiz”

Selin Çolak’ın hastalığının ülke çapında ses getirmesiyle yeniden gündeme gelen ‘ilik bağışı’ konusunda vatandaşları bilgilendirmek hem de kişileri ilik bağışına teşvik etmek için pazar günü Evreşe’de olacaklarını belirten Dr. Eçier “Bu tip konularda başlatılan ve insanları bağışa teşvik eden kampanyalar oldukça güzel. Bu bağlamda Evreşe Belediyesi bizimle temasa geçti. Yaptığımız konuşmalar neticesinde Pazar günü Evreşe’ye gitmeye karar verdik. Cuma, cumartesi de Gelibolu’da olacağız. Hem Selim için hem diğer hastalar için ilik numune oranı ne kadar yüksekse her birinin şansı da eşit şekilde artıyor. Bu sebepten bu tip özendirici kampanyaları gayet olumlu buluyoruz” dedi.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com