Anafarta Dergisi Yayın Hayatına Hazır

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından çıkarılacak Anafarta dergisinin lansmanı ÇTSO Çanakkale Evi’nde yapıldı. Açılışını Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz’ın gerçekleştirdiği lansman vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü.

Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından çıkarılacak Anafarta dergisinin açılışı, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Çanakkale Evi’nde gerçekleştirildi.

“Dergi bu alanda büyük bir boşluğu dolduracak”

Kurdele kesim merasimiyle başlayan lansman öncesi konuşan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, derginin yayın hayatına başlamasından duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti: “Anafarta dergisi bu alanda çok önemli bir boşluğu dolduracak. Gerek Çanakkale savaşlarını öğrenmek çok önemli rol yüklenecek. Çanakkale’nin tanıtımı için önemli. Böyle bir derginin yetkin kişiler tarafından çıkarılacak olması Çanakkale gündemini buradan belirleneceği anlamına geliyor. Burada bir makale bir yazı yayınlamak bir prestij olacaktır. Biz de tarihi alan başkanlığı olarak bu işin tam kalbindeyiz. Çanakkale ruhunu daha çok yaşatmak adına ve daha çok kitlelere ulaştırmak adına Anafartalar dergisi oldukça önemli bir rol oynayacak. Emeği geçenleri kutluyorum.”

“Çanakkale’nin Türkiye için ifade ettiği değerler üzerine çalışıyoruz”

Açılış öncesi söz alan bir diğer isim ise Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’di. Acer derginin Çanakkale’nin tanıtımına yapacağı katkının altını çizerek “Çanakkale’nin Türkiye için ifade ettiği değerler üzerine çalışmalar yürütmeye çalışıyoruz. Tarihi Alan Başkanlığımız da bu yönde çok güzel çalışmalar ortaya koyuyor. Çanakkale Valiliği de bu işlere sahip çıkıyor. Dolayısıyla bugün burada yaptığımız açılış, geldiğimiz noktanın değerini gösteren bir unsur. Bundan sonra olacakların da bir göstergesi aynı zamanda. Dergicilik hep kıymetli olmuştur. Bundan sonra da böyle olacaktır” şeklinde konuştu.

“Çanakkale Savaşları Kütüphanesi kurmamız lazım”

Rektör Yücel, konuşmasında üniversite olarak uzun zamandan beri akıllarında olan bir projeden de bahsetti.  Yücel, “Üniversite olarak bir hayalimiz daha var. Çanakkale Valiliği ve Alan Başkanlığı ile işbirliği içinde güçlü bir Çanakkale Savaşları Kütüphanesi kurmamız lazım. Elimizde yeterince materyal var, bunu daha geliştirerek bir işbirliği yapmamız lazım. Türkiye’de Çanakkale savaşlarını ve Osmanlı tarihini araştırabilecek bir nokta olacaktır. Bu dergi de bunun bir başlangıcı olsun diyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Turan Yılmaz da dergiyle ilgili yaptığı kısa konuşmasında “Anafartalar Dergisi genç neslimize tarih bilincinin, milli şuurun aşılanması adına önemli bir vazife görecektir. Emeği geçen tüm hocalarımıza valiliğimiz adına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesme merasimi yapıldı. Etkinlik, fotoğraf sergisinin gezilmesi ve yapılan bilgilendirmeyle devam etti.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com