Bağışıklık sisteminin gücü sağlıklı bağırsaklardan geçiyor

Sindirim sisteminde yaşayan mikroorganizmalar, sağlıklı bir sindirim sisteminin olmazsa olmazlarıdır ve bağışıklık fonksiyonları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Doğada iki tür bakteri vardır. Bunlardan ilki; hastalıklara neden olan ve insan sağlığını bozan patojen bakterilerdir, ikinci grup ise; sindirim sistemimiz için yararlı bakterilerdir. Probiyotik ve prebiyotik kavramları bu noktada devreye girer. Probiyotikler, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan canlı mikroorganizmaları içeren gıdalardır. Prebiyotikler ise bu mikroorganizmaların gelişmesi için gerekli olan sindirilmeyen gıda bileşenleridir.

Probiyotikler

Probiyotik kelimesi “yaşam için iyi” anlamına gelir. Antibiyotikler ve diğer bazı ilaçlar hastalığa neden olanlarla birlikte yararlı bakterileri de yok ederler. Aşırı işlenmiş gıdaların tüketimi veya lifden zengin olmayan bir diyet vücudunuzdaki probiyotiklerin azalmasına neden olabilir. Uzun süreli ishal ve stres vücuttaki probiyotik bakterileri yok edebilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da probiyotik bakterilerin azalmasına ve sindirim sisteminin bozulmasına neden olur.

Ancak probiyotik bakteriler içeren gıdaların tüketimi tüm bu olumsuz durumlar için yarar sağlar.

Vücut içindeki zararlı bakterilerin çoğalmasını durdurmaya yardım eder.

Yiyeceklerdeki vitamin ve minerallerin emilimini arttırır.

Bu gıdaların düzenli tüketimi kabızlık, kolit, gastroenterit, enfeksiyon, ishal, gaz, laktoz intoleransı, kötü sindirim ve özellikle kolon kanseri gibi çeşitli sağlık koşullarını önlemeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalık sonrası hızlı iyileşmeyi sağlar.

Önemli ölçüde alerjik reaksiyon riskini azaltırlar.

Yararlı bakteriler bakımından zengin olan bu yiyecekler tamamlayıcı ve alternatif tıpta kullanılır. Probiyotikleri kapsüller, tabletler ve tozlar şeklinde alabileceğiniz gibi bakteriyal fermentasyonla hazırlanmış yiyeceklerden de alabilirsiniz. En iyi probiyotik kaynakları ev yapımı yoğurtlar, probiyotik yoğurtlar, peynirler, kefir, ayran, süt ve özellikle ev yapımı turşulardır.

Prebiyotikler

Prebiyotikler, sindirilmeyen ancak barsakta fermente olan ve kolondaki bakterilerin çoğalmasını ve etkinliğini olumlu yönde etkileyen besin öğeleridir.

Yapılan araştırmalar diyet posasını oluşturan öğelerden biri olan ve oligosakkaritler olarak bilinen prebiyotiklerin, probiyotik bakteriler tarafından enerji kaynağı olarak kullanıldığını ve çoğalmasını sağladıklarını göstermiştir.

Prebiyotiklerin başlıca kaynakları; Başta soğan, sarımsak, yer elması, muz olmak üzere sebzeler, tam tahıl ürünleri, kurubaklagillerdir.

Günlük beslenmenize doğal probiyotik ve prebiyotikleri ekleyerek, mide ve bağırsak sorunlarını önleyebilir, sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com