YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU

Ambalajdaki gizli tehdit !..

Meyvelerin içinde doğal olarak bulunan ve meyve şekeri olarak bilinen fruktoz, son 30 yılda gıda sanayinin en çok kullandığı tatlandırıcı haline geldi. Doğal yiyeceklerle alımı yararlı olan bu şeker türünün günümüzde gıda sanayiindeki kullanımı arttıkça, doğal olmayan yollardan üretimi de artmış ve tüketiciler için zararlı hale gelmiştir.

Fruktoz şurubu mısırdan elde edilen ucuz bir tatlandırıcıdır ve yediğimiz gıdaların çoğunda rastlamak mümkündür. Başta alkolsüz içecekler (meyve suları, asitli içecekler, sodalar vb.) olmak üzere bütün hazır gıdalarda (kek, bisküvi, çikolata, şekerleme, tüm jöle ve benzeri ürünler, hazır ekmekler vb.) yaygın olarak kullanılmaktadır.

Glikoz mu fruktoz mu?

Yediğimiz besinler (özellikle karbonhidratlar) vücudumuzda glikoza dönüştürülür. Pankreas glikozu alıp insülin adı verilen hormon salgılar böylece hücreler ihtiyaç duydukları enerjiye sahip olurlar. Bu mekanizma ile insanda doyma hissi oluşur ve daha fazla yemek yenmesi engellenir. Ancak fruktoz glikozdan farklı olarak karaciğerde işlenir. Vucüttaki işleniş ve yağa dönüşme oranları oldukça farklılık gösterir.

Fruktoz ve glikoz tükettiğimizde vücudumuzda neler oluyor?

-Fruktoz yedikten sonra bunu parçalamak için karaciğeriniz yüzde 100 kapasiteyle çalışır ve tamamı karaciğerin sorumluluğundadır,fakat glikoz için karaciğerininz yüzde yirmi oranında yorulur.

-Vücudumuzdaki herbir hücremiz ve beynimiz enerji için glikozu kullanır ve çoğu zaman da anında yakılır.Tam tersine früktoz serbest yağ asitlerine dönüşür ve yağ olarak depolanır.

-Fruktozla gelen yağ hücreleri karaciğerde yağlanma yapar,insülin direncine sebep olur yani bu da diyabete davetiye anlamına gelir.

-120 kalorilik glukoz tükettiğimizde bunun 1 kaloriden azı yağa dönüştürülür.120 kalorilik früktozun ise 40 kalorisi yağa dönüştürülür.

-Fruktoz yüzünden kan basıncı artar ve gut hastalığı oluşma ihtimkali yüksektir.

-Glikoz leptin olarak bilinen açlık hormanunu dengeler. Fruktoz ise leptin hormonunu arttırarak aşırı yemek yemeğe sebep olur.

 

Mısır şuruplarında bulunan fruktoz, diğer gıdalarda doğal olarak bulunan fruktozdan farklı mı?

Pekmez ve bal gibi faydalı olarak bildiğimiz ve bu yönüyle tükettiğimiz gıdalarda ve meyve- sebzelerin büyük birçoğunda fruktoz doğal olarak bulunan bir şeker türüdür. Bu ürünlerde doğal olarak bulunan fruktoz aşırı miktarlarda alınmaması halinde zararlı değildir hatta vücudun glikozu işlemesi süreçlerine katkıda bulunur. Ancak aşırı miktarlarda tüketilmesi vücudun işleyebileceği kapasitenin üzerine çıkar. Bu nedenle tüketilen miktar çok önemlidir ve kontrol altında tutulmalıdır. Örneğin bir bardak doğranmış domates sadece 2.5 gram civarında fruktoz bulundururken, gazlı içeceklerde bu miktar yaklaşık 10 kat artmaktadır.

 

Kaloriyi nerden aldığımız önemli

Fruktoz doyma hissine katkı sağlamamasına rağmen glukoz ile aynı enerji (kalori) yüküne sahiptir. Bu nedenle gıdalarla tüketilen glukoz miktarı azaldıkça ve bununla birlikte fruktoz miktarı arttıkça, bireyde daha geç doyma hissi oluşur ve daha çok yer. Fast-food olarak ifade edilen tüketim kültürünün en önemli unsurlarından bir tanesi budur. Bu nedenle farketmeden tükettiğimiz yüksek fruktoz, şişmanlık ve şişmanlıkla ilgili hastalıkların ortaya çıkmasında yeni bir sağlık tehdidi olarak kabul edilmektedir. Tüketicilerin, masum gibi gözüken bu yeni ancak gizli tehdidin farkında olmaları ve özellikle çocukları bu tür ürünlerden uzak tutmaları, diyabet, kalp ve damar, şişmanlık ve yüksek tansiyon gibi uzun süreli ve tedavisi zor hastalıkların önlenmesinde alabilecekleri önemli bir tedbir olarak görülmektedir.