İklim Değişikliği de yoksulu vuruyor

Nazım Hikmet Kültür Merkezi Girişimi – Çanakkale tarafından “Ekolojik Çöküşe Karşı Ne Yapmalı?” konulu panel düzenlendi.

18 Kasım Pazar günü saat 15.00’te Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen panele konuşmacı olarak TEMA Vakfı Bilim Kurulu ve İDA Dayanışma Derneği Üyesi Murat Türkeş ile Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım katıldı.

TÜRKEŞ: “YOKSUL İNSANLAR DAHA ÇOK ETKİLENECEK”

TEMA Vakfı Bilim Kurulu ve İDA Dayanışma Derneği Üyesi Murat Türkeş yarım saatlik sunumunda  Türkiye’de hava sıcaklığında anlamlı bir artış olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de yaz günlerinde tropikal günlerinde de önemli artış var. 1985’den sonra ise rekor hava sıcaklığında sıçrama düzeyinde artış var. Son yirmi yıldır tropikal iklim kuşakları yaşanıyor. Daha sıcak bir Türkiye söz konusu” dedi.

2050 yılından sonra küresel ısınmanın 2 santigrat dereceye gelmesi durumuna insanların daha çok etkileneceğini söyleyen Murat Türkeş, “İklim değişikliği konusunda hazırlıksızız. İklim değişikliğinden yoksul insanlar daha çok etkilenecek. Sonuçta her türlü kirleticiyi önlememiz gerekiyor” diye konuştu.

YILDIRIM SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİNİ ANLATTI

Panelin ikinci konuşmacısı Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım iklim değişikliğinin sağlığımıza etkilerini anlattı. Yıldırım, “Konuya doğrudan ve dolaylı olarak iki ana unsurda bakıldığında sıcak dalgası, ani hava değişikliği, türlerin yok olması, su kaynaklarının yok olması risklerini görüyoruz. Sonrasında bulaşıcı hastalıklar artıyor. Tüberküloz gibi hastalıkların yeniden ortaya çıktığı görülüyor” dedi.

Panel soruların yanıtlanması ile sona erdi.

 Cemal Oral