Vitamin Deposu ‘Nar’ Nasıl Seçilir?

Pazar yeri esnaflarından Zekeriya Bey, faydası saymakla bitmeyen narı ve narın iyisinin nasıl anlaşılacağını GÜNDEM’e anlattı.

Nar; B5, B6, C ve E, C, B1 ve B2 vitaminlerini bünyesinde barından potasyum yönünden zengin bir sağlık deposu. İçerdiği vitamin ve minerallerle her sofrada mutlaka bulunması gereken narı yemek kadar, iyisini seçmek de önemli…

25 yıldır Çanakkale Kapalı Pazar Yeri’nde tezgah açan şehrin esnaflarından Zekeriya Bey, iyi narın nasıl seçilmesi gerektiğini GÜNDEM’e anlattı. 25 yıldır pazarcılık yapan deneyimli esnaf, bilinenin aksine ‘narın en kırmızısı en lezzetlisidir’ savını yalanlayarak başlıyor söze.

“Önemli olan rengi değil”

Zekeriya Bey, rengin çok da belirleyici olmadığını söyleyerek “Önemli olan narın rengi değil, daha çok şekli ve yapısı. Narı elinize aldığınızda girintili çıkıntılı, dilim dilim olması gerekiyor. Renginin çok fazla önemi olmuyor tadında. Nar kırmızı doğar zaten, sonra gitgide açılır, sarımtırak bir rengi olur. Lezzet açısından düşündüğümüzde narı ele alıp bunlara bakmak gerekiyor daha çok, rengine değil” diyor.

“Benim favorim sarı renkli olanlar”

Her ne kadar lezzet konusunda renk belirleyici olmasa da kırmızı renkli narların bazen fazla çatladığını ve bu durumunda narda tat kaybına sebep olabileceğini söylüyor Zekeriya Bey ve ekliyor: “Şahsen benim favorim daha çok sarı renkli olanlar. Bunlarda pek çatlama olmuyor, o yüzden tadı daha muhafaza ediyor. Zaten bunlar kalan son narlar. Tarlada başka nar kalmadı artık. Tezgahta ne varsa o…”

Doktorlar da ‘Nar’ diyor!

Sayısız faydası bulunan narı tıp dünyası da şiddetle öneriyor. Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi veren ve böylelikle sağlıklı zayıflamak isteyenlere büyük oranda faydalı olan nar doktorların da kıskacında. Meyve olmasına rağmen içeriğinde bulunan şeker oranının pek çok meyveye göre oldukça az olması da bunda etkili. Nar, hem şeker ihtiyacını karşılıyor hem de tokluk hissi sağlayarak kişinin sağlıklı zayıflama takvimine uyum gösteriyor.

Diyabet ve kolesterolü kontrol altına alan nar aynı zaman kanser hücrelerinin de bir numaralı düşmanı! Nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel oluyor ve düzenli olarak nar tüketen bir kişinin de kanser riskine yakalanması bir o kadar azalıyor. Hal böyle olunca bünyelere ilaç gibi işleyen narı sofralardan eksik etmemek gerekiyor.

Esra Çanlı