Memurlardan ek zam talebi

Kamu Sen Çanakkale İl Temsilcileri, 81 ilde memurların ek zamla ilgili talepleri dile getirmek amacıyla PTT önünde eylem düzenleyerek basın açıklaması yaptılar. Üyeler ekonomik kriz süresince, ek zam talepleri ile ilgili mektup yazdılar. Dün o mektuplar PTT’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderildi. 

Kamu-Sen Çanakkale İl Temsilcileri, enflasyon oranlarının ardından memur maaş kayıplarının önüne geçilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ek zam çağrısında bulunmak üzere mektup gönderdi.

Memur maaş zammı 2018 yılı için zam oranları % 4 + 3,5 olarak açıklanmış, 2019 yılı için % 4 + 5 olarak belirlenmişti. 2018 yılı Ekim ayı enflasyonunun da açıklanmasının ardından memurlar ve sendikalar maaşlara ek zam için taleplerini yoğunlaştırmaya başladı.

“Maaşlardaki kayıp artarak devam edecektir”

PTT önünde yapılan eylemde basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Cahit Kiper “Yılın ilk on ayı için enflasyon toplamda yüzde 25,24 olurken memur maaşına enflasyon farkı dahil yapılan zam yüzde 13’te kalmıştır. Yılsonuna kadar memur ve emekli maaşlarına zam yapılmayacak ama önümüzdeki günlerde gıda ve ısınma harcamaları artacaktır. Maaşlardaki kayıp artarak devam edecektir. Ekonomik anlamda önümüzdeki en büyük tehlike piyasalardaki durgunluğun sürmesi olacaktır. Gelişmeler korktuğumuz gibi olursa hem enflasyon hem de durgunluk korktuğumuz gibi yaşanabilir. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu, vatandaşın alım gücünü yükseltmekten ve piyasaya sürülen paranın ülke içinde kalmasını sağlamaktan geçmektedir.

“Maaş iyileştirmesi ile alım gücü yükselecektir”

Biz bu tehlikeden doğacak mağduriyetlerden kurtulmak ve fiyaskoya dönüşen toplu sözleşmenin defolarını telafi etmek için adına ek zam talep ediyoruz.  Bunun yanında ülkemizde üretilen ürünlerin tercih edilmesi için yerli ürünlerden alınan vergilerin düşürülmesi önerimiz de mutlaka hayat bulmalıdır. Yapılacak maaş iyileştirmesi ile kamu çalışanlarının ve emeklilerin alım gücü yükseltilirken vergi indirimi, piyasalardaki paranın yurt içinde üretilen ürünlere yönelmesini sağlayacak ve böylelikle çift yönlü kazanım olacaktır” dedi.

Tunahan Ünsal