Diyabete dikkat çekmek için yürüdüler

AK Parti İl Kadın Kolları üyeleri 14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü dolayısıyla “Hareketli Ol Diyabet Olma” sloganıyla farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi.

Ak Parti İl Kadın Kolları’nın haberine göre İskele Meydanından başlayan yürüyüş kordon boyunu takiben Golf önünde son buldu. AK Parti Merkez İlçe Başkan Vekili Cahit İleri ve yönetim kurulu üyelerinin de destek verdiği etkinlikte AK Partili bayanlar ellerindeki dövizler ile diyabet hastalığına dikkat çektiler.

Golf Çay Bahçesi önünde son bulan etkinlikte açıklama yapan İl Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Üstün; “Diyabet zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı tip 2 diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir. Bu kadar ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığının korunması için tüm dünyada diyabet farkındalığını arttırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır. Bu vesile ile diyabetin verdiği zararların neler olduğunun mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalık arttırmak için Ak Parti Kadın Kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilinci oluşturmasını diliyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından AK Partili bayanlar şeker ölçümü gerçekleştirdi.