O eski pazarlardan eser yok şimdi!

Cuma Pazarı’nda etiket fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Üretici ürettiği ürünü üretmekte, tüketici kursağından geçeceği ürünü tedarik etmekte artık oldukça zorlanır hale geldi. Pazar’da üretici hiçbir şey eskisi gibi değil vurgusunda bulundu.

Cuma Pazarı’nda, Salı Pazarı’nda, Pazar Pazarı’nda etiket fiyatları yüksek ve hep yüksek kalmaya devam ediyor. Pazar alışverişine çıkacak olan kentli maaş gününü bekler hale geldi. Yüksek enflasyon ve üretim maliyetlerinin giderek artması vatandaşın pazarda eli boş gezmesine neden oldu.

Konuyla ilgili pazarda elma satıcısı olan esnaf İsmail Gürses, üretimde yaşadığı zorlukları ve pazarın boşluğunu gazetemize değerlendirdi. Gürses yapmış olduğu değerlendirmede, “Fiyatlar yüksek, alım gücü düşük olduğu için insanlar artık pazarda geziyorlar, hiçbir şey almadan gidiyorlar. Her geçen gün kar marjımız düşüyor ve satışlar azalıyor. Artık Pazar eskisi gibi kalabalık değil. Fiyatlara karşı müşterilerde oldukça tepkili! Yanında çocuğu olan müşteri çaresizce alacağı ürünü alıyor. Temel gıda maddesini alan vatandaş, alacağı ürünü aldıktan sonra pazardan gidiyor.

“Üretici ve tüketici kazanmıyor, girdi kalemleri giderek artıyor”

Elmanın fiyatları bu sene iyi gidiyor. 2.5-3 TL’ye elma alınabiliyor. Burada da girdi maliyetleri devreye giriyor. Artık 1 TL’ye elma yok! 40-50 kuruş buzhane masrafları var. Burada 1 TL’den aşağıda kar marjsız hiçbir şey satamazsın. Poşetler yüzde yüz zamlandı. Yer parası, mazot parası gittikçe daha da zamlanıyor. Antalya’dan 0 TL’ye aldığın ürünü burada 2.5 TL’den satıyorsun. Halci, nakliyeci derken fiyat arttıkça artıyor. Üretici ve tüketici kazanmıyor, girdi maliyetleri kalem kalem artıyor. Bizi en çok üzen faktörlerin başında nakliye maliyetleri geliyor.

“Aracı kazanıyor, kalıbı üretimin zorluğunun üstünü kapatmaktır”

Aracı maliyetleri arttırıyor mantığı gündem değiştirme çabalarıdır. Aracı parayı götürüyor diye bir durum yoktur. Aracı parayı götürüyor mantığı üretimin zorluğunu gizlemek için kullanılan bir kalıptır” cümlelerini kullandı.

Tunahan Ünsal