İBRİKÇİBAŞI!

Memlekette bunlardan çok. Durumdan vazife çıkarırlar. Bunlar “Yassak hemşerim” zihniyetinin son temsilcileridir. İnsanların yaşlı, hasta, sakat olup olmadığına bakmazlar, “Kural budur” diyerek diretirler. Neden mi bahsediyoruz? Buyurun, anlatalım öyleyse. Üniversite hastanesine gittik, kontrol için. Saat 10.30’da poliklinikteydik. Sıra filan derken, ancak saat 12’ye doğru, kan tahlili için doktor rapor yazdı. Kan alma sekreterine gittiğimizde, saat 11.59’du. Görevlilerden birisi evrakımızı aldı. Tam yazmaya başlarken, yanındaki,”Alma. Saat 12’ye geliyor” demez mi? Gel de çıldırma. Bizden başka sırada hiç kimse yok. İçerideki 2-3 hastanın kanını alıyorlar. İbrikçibaşılık yapacak ya! Neyse, diğer hanımefendi işlemimiz yaptı da, saat 13.30’a kadar beklemedik. Bu ve bunun gibiler çok. Sizler de, günlük hayatınızda çokça rastlarısınız. İş görmekten çok, görmemeye programlanmışlardır. Sanki babalarının çiftliği. Kardeşim bak, orada millete hizmet için para alıyorsunuz. Bir dakikanın hesabını, babanızın çiftliğinde ya da kendi bakkalınızda yapabilirsiniz ama devlet kurumunda yapamazsınız.

VAKTİ KIYMETLİ

Demek ki, bir dakikası bile geçmesin istiyor. Yemeğe inecek ya? Kaçıran mı var kızım? Üstelik mesainiz bitmemiş daha. Neyse. İbrikçibaşı dedik a. Anlatalım. Daha önceleri de yazmıştık ama ibrikçi başılar bitmediği için, gündemden düşmüyor. Efendim, vatandaşın birisi sıkışmış. En yakın bulduğu umumi tuvalete kapağı atmış, Eskiden, tuvaletlerde, çeşme, musluk vs. olmadığı için ibrik kullanılırdı. Sırada dizili olan ibriklerden birisini kapıp, jet hızıyla tuvaleti dalmak istemiş ama dalamamış. Tuvalet görevlisi kükremiş. “Dur. O elindeki ibriği bırak. Ötekini al”. Adam bir anlam verememiş ama ne yapsın? Altına kaçıracak. Dediğini yapmış. Elindekini bırakıp, ötekini almış. Rahatladıktan sonra, görevliye sormuş.”Yahu, benim ilk aldığım ibrik ile senin gösterdiğin ibrik arasında ne fark var?” Tuvalet görevlisi, kasınıp,”Biz burada eşek başı mıyız? Tabii ki benim gösterdiğimi alacaksın.” İşte bu İnsancıklar, kendilerini nimetten sayıyorlar.

GÜLMECE

Adam çiçekçi dükkânına gidip “Karım için çiçek almak istiyorum.” demiş. “Tabii efendim… Nasıl bir şey olsun?” diye sormuş çiçekçi. “Valla tam olarak emin değilim… Esasında. Mmm… Mmm…” Çiçekçi “Sanırım ben yardımcı olabilirim” diye cevap vermiş “Nasıl bir halt ettiniz, söyler misiniz?”

Sağlıcakla kalınız.