Tabyalar ziyarete açıldı

Uzun zamandır açılması beklenen ve vatandaşın nezdinde ha açıldı ha açılacak diye bakılan 2.Abdülhamid döneminde yapılan Anadolu Hamidiye Tabyaları dün fiilen vatandaşların ziyaretine açıldı.

2 Abdülhamid döneminde 1892 yılında yapılan Anadolu Hamidiye Tabyaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 40 Milyon TL gibi bir bedelle restore edildi. Hamidiye Tabyalarının olduğu alanda kalan on bonet restore edilerek müze haline getirildi. Çanakkale Savaşları Müzesi haline gelen bonetler vatandaşın ziyaretine açıldı. Açılan müze 10 gün boyunca Çanakkalelilere ücretsiz bir şekilde kapılarını açacak.

Dün fiilen vatandaşların ziyaretine açılan tabyayı Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Arslan ve protokol üyeleri ziyaret ettiler.

Müzenin ilk 10 gün açık olacağı ve daha sonrasında müzelere girişin 10 TL olacağı bildirildi.

Müzede gerekli incelemeleri yapan Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kaşdemir yapmış olduğu açıklamada, “Savaş sonrasında dönem dönem askeri hizmetlerde kullanılmış, bir müddet terk edilmiş haldeydi. 2011 yılında bu tabyayla alakalı Kültür ve Turizm Bakanlığı restorasyon çalışmalarına başladı. 2014 yılında da ihalesi yapılarak bu tabya için çalışmalara başlandı. 2017 yılında da restorasyon çalışmaları tamamlandı” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen bu tabyaların daha sonra Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı olarak sorumluluğunu üstlendikleri tarihi mekan olduğunu söyleyen Kaşdemir, “Bonetlerdeki müzeleriyle, tören alanıyla, oyun parklarıyla burası bir hayat merkezi olacak. Sadece belirli zaman aralıkları içinde açılmış bir yer olmaktan ziyade, Çanakkale’nin tam merkezinde insanların gün boyunca müze ziyareti, parklarda zaman geçirmeleri ve boğazı seyretmeleri sağlanacak” dedi.

Kaşdemir, ayrıca resmi açılışın ileriki bir tarihte yapılacağını belirtti.

Tunahan Ünsal