“Esnafın durumu alarm veriyor”

Çanakkale Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Engin Kandemir, yazılı bir basın açıklaması yayımlayarak esnafın durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğinin altını çizdi.

Çanakkale Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Engin Kandemir, gündemdeki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Kandemir yazılı olarak yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Son yıllarda büyük marketlere ve alışveriş merkezlerine karşı yaşam savaşı veren bakkalımız içinde bulunduğumuz ekonomik durumla birlikte iyice zorlanmakta. Bir türlü çıkmayan, esnafı büyük marketlere karşı koruyacak düzenlemeler yerine; esnafımızı çeşitli sorunlarla baş başa bırakan gelişmeler peş peşe yaşanmakta. Bunların sonuncusu da sigaranın tek tip paketlerde satılmasıyla ilgili yasa teklifi oldu.

Her köşe başında açılan marketlerle baş etmek bakkalımız için başlı başına bir sorun. Bakkalı koruyacak düzenlemeler de zamanında yapılmayınca ilimizdeki bakkallar ekmek ve sigaraya mecbur kaldı. Ekmek zaten bakkalımız için bir gelir kapısı olmaktan çıkalı çok oldu. Sigara satışları bakkalın gelirlerinin yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor. Ne zamanki kaçak sigara satışları artıyor işte o zaman bakkalın elinde hiçbir koz kalmıyor. 2014 yılına kadar yaşanan da buydu. Yüzde 20 seviyelerine kadar çıkan kaçak sigara seviyesi bakkalın cebinden çalmış, ilimizde pek çok esnaf bu yüzden kepenk indirmişti. Yaşadığı zorluğu çok iyi hatırlayan bakkal, o günlere dönmek istemiyor.

Kara paket olarak anılan yeni düzenleme, bir yasa teklifi dâhilinde Meclis’te görüşülmekte. Piyasa gerçeklerini bilen hiç kimsenin tasvip etmeyeceği bu uygulama, kaçak sigara ticaretinin tekrar eski seviyelerine dönmesine sebep olabilir. Bakkalın gelirlerinde, cirosunda ciddi bir azalmaya yol açabilir. Esnafımız adına devletten ricamız, bu düzenleme ele alınırken bütün olumsuz etkilerinin de dikkate alınması çünkü bakkalın, esnafın artık dayanacak gücü kalmadı.”