“Çanakkale-İstanbul uçuşları devam etmeli!”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı Meclis toplantısı önceki gün Osman Okyay Başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısında Meclis Başkanı Osman Okyay ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, havayolu ulaşımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular. Meclis Başkanı Osman Okyay, “Çanakkale-İstanbul seferlerinin kaldırılmış olması şanssızlıktır!” vurgusunda bulunurken, Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Çanakkale ulaşılabilir olmalıdır!” dedi.

ÇTSO Kasım ayı meclis toplantısı önceki gün saat 15.30’da ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Meclis üyelerinin ilgisiyle geniş bir katılımla gerçekleşen meclis toplantısında Meclis Başkanı Osman Okyay ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Onur Air’in Çanakkale-İstanbul uçuş seferlerini durdurması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular.

“Bugünlerde karmaşık bir ekonomik yapıdan geçmekteyiz”

Meclis toplantısının açılış konuşmasında konuşan Meclis Başkanı Okyay, “Bu günlerde karmaşık ekonomik durumlardan geçmekteyiz. Ekonomi için alınan sıkı önlemler, ekonomik bozulmayı frenlemiş görülmektedir. Enflasyonda beklentinin üzerindeki artışın Ekim ayında da devam etmesi beklentilerin üzerinde oldu. Tüketici güven endeksinin en düşük yüzdeye gerilemesi bizler için iyileştirme gerekliliğini gözler önüne sermektedir.

“Onur Air’in seferlerinin durdurulması Çanakkale için şanssızlıktır!”

Merkez Bankası’nın son enflasyon rakamı önümüzdeki günlerde bizi zor günlerin beklediğini göstermektedir. Kent olarak bir yandan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün heyecanını yaşarken diğer yandan ulaşımda sıkıntılarla karşılaşmaktayız. Osman Gazi Köprüsü İstanbul erişimini bir miktar kolaylaştırsa da böyle bir dönemde Onur Air’in İstanbul uçuşlarını durdurması Çanakkale adına şanssızlıktır” yorumlarında bulundu.

“Biz iş adamları olarak üzerimize düşeni yaptık”

Biz yıllardır özellikle hava ulaşımında, Çanakkale ulaşılabilir bir yer olsun diye hem STK’lar hem de iş adamları olarak üzerimize düşen görevleri fazlasıyla yaptık. Hükümetimizde yaptı. Şu anda havalimanımız var, pistimiz uzadı ve havalimanı her türlü uçuşa müsait hale geldi.

“Çanakkale ulaşılır olmalıdır!”

Dönem dönem iş adamları olarak önden bilet satın aldık. Uçuş ekibinin transferini ve konaklamasını dönem dönem şirketlerimiz karşıladı. Buna rağmen İstanbul uçuşunun kaldırılmasına bir anlam veremiyoruz. Muhakkak alternatif bir çözüm üretilmelidir. Çanakkale-İstanbul uçuşları devam etmelidir. Bir daha söylüyorum, Çanakkale ulaşılabilir bir kent olduğunda marka değeri artacaktır” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal