Semizoğlu GMKA’yı uyardı!

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı meclis toplantısı dün ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Düzenlenen meclis toplantısında ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Güney Marmara Kalkınma Ajansı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı meclis toplantısı dün gerçekleşti. Saat 15.30’da ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Güney Marmara Kalkınma Ajansı hakkında vurucu açıklamalarda bulundu.

“GMKA’nın kuruluş amacına uygun çalışması gerektiğine inanıyorum”

Semizoğlu, yapmış olduğu açıklamasında, “Benimde Yönetim Kurulu’nda olduğum Güney Marmara Kalkınma Ajansı var. Biraz ondan söz etmek istiyorum. Yaklaşık bir yıldır GMKA Yönetim Kurulu’ndayım. GMKA’nın önceliklerinin gözden geçirilmesini ve kuruluş amacına uygun çalışması gerektiğine inanıyorum. Bu uyarıyı yapmak istiyorum.

“GMKA’nın görevi, bölgesel kalkınmadır”

Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmasına karar verilen ve Balıkesir, Çanakkale illerinin yerel ve bölgesel potansiyellerini öne çıkarmak, en iyi şekilde ekomik-sosyal planlamayı yapmaktır. Özetle, ilimizin ve bölgemizin ekonomik kalkınmasında olumlu katkılar sunması hedeflenen bir ajanstır. Kurulalı 9 yıl olmuş. Kısaca saydığım hedeflere ne kadar ulaşıldı? Kamu kurumlarının bilgisayarları yenilendi. 2018 Troia Yılı ilan edilmesinden sonra Sayın Valimizin katkıları ve destekleri ile gerçekten turizm alanında fuarlarda ilimiz adına çok önemli destekleri oldu.

“KOBİ’lere yönelik bir destek görülmemiştir”

Bunların yanı sıra üretime ve üreticiye ne verilmiş bir şey var. Verilmiş bir şey yok derken, son 2 yılda yok! Önümüzde böyle bir destek var gibi gözükmüyor. Türkiye’de 26 tane kalkınma ajansı var. GMKA’da dahil olmak üzere 15 kalkınma ajansı 2015 yılında açıkladıkları mali iktisadi programlarının ardından KOBİ’lere yönelik bir destek açıklamamışlardır” dedi.

Tunahan Ünsal