Karakaş ve Mutan’dan Merkez İlçeye tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayları Celal Karakaş ve Ömer Faruk Mutan tarafından CHP’li üyelere yollanan mesajlar dikkat çekti. Çanakkale Belediye Başkanı Aday Adayı olan Karakaş ve Mutan, “Herkes eşittir bazıları daha eşittir” tepkisinde bulundular.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Belediye Başkanlığı için aday adaylık işlemleri geçtiğimiz hafta tamamlandı. Tamamlanan aday adaylığı işlemlerine göre Celal Karakaş ve Dr. Ömer Faruk Mutan Çanakkale Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldular. Mutan ve Karakaş tarafından geçtiğimiz günlerde CHP’li üyelere giden telefon mesajı (sms) dikkat çekti.

“Gecikmiş adaylık açıklamasını kabul edenleri kınıyorum!”

Aday Adayı Celal Karakaş tarafından üyelere yollanan mesajda, “Herkes eşittir bazıları daha eşittir anlayışını ve gecikmiş adaylık başvurusunu kabul eden yönetimi kınıyorum” dedi.

“Uyanık’ın cevaplamak zorunda olduğu sorular vardır!”

Kepez Belediye Başkanı ve Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Ömer Faruk Mutan ise, “Bütün CHP’liler eşittir ama bazıları daha eşittir! Partimiz aday belirleme sürecini sonlandırmaya doğüru hızla yol alırken, bütün üyelerimize ve bütün adaylarımıza eşit mesafede olması gereken Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığı açıkça bir adayın safını tutmaktadır. 1 Ekim’de başlayan ve önce 19 Ekim daha sonra 26 Ekim’de sona eren aday adaylığı başvuru süreci içinde ve sonrasında Sayın Uyanık’ın açıklığa kavuşturması ve hiçbir CHP’li de “Biz ikinci sınıf üyeyiz” duygusunu uyandırmaması için cevaplamaya mecbur olduğu sorular vardır!

O sorular şunlardır; “Sayın Ülgür Gökhan adaylık ödentisini hangi tarihte yerine getirmiştir? 26 Ekim’de sona eren başvuru sürecinde, Sayın Gökhan’ın henüz başvuru yapmadığını ilan eden Sayın Uyanık, daha sonra hangi gerekçeyle ve partimizin hangi kararına dayanarak başvuruyu alacaktır?

“Sayın Uyanık üyelere açıklama yapabilir mi?”

Sayın Uyanık, Çanakkale kamuoyunda oluşan adaylık başvurusu şüphelerine ilişkin açıklamasında Sayın Gökhan için, “Dosyasını teslim etme süresi her Cumhuriyet Halk Partili üyenin araştırınca görebileceği gibi devam etmektedir” demiştir. CHP’nin eşit üyelerinden biri olarak tüzükte, yönetmeliklerde ve genelgelerde partinin ilan ettiği son tarihten sonra her hangi bir üyenin başvuru süresinin devamına ilişkin bir madde göremedim. Sayın Uyanık CHP’nin eşit üyelerine açıklama yapabilir mi?

“Merkez İlçe Başkanlığı eşit davranıyor mu?”

Çanakkale Belediye Başkanlığı için zamanında başvurusunu yapan diğer üç aday için üyelere herhangi bir çağrı SMS’i göndermeyen Merkez İlçe Başkanlığı, Ülgür Gökhan’ın kendi keyfine göre yapacağı başvuru için üyelere gönderdiği çağrı ile tarafsız ve eşit davranıyor mu?

“Sayın Uyanık, göreviniz bu mu?”

CHP’nin geleneklerine uygun olarak barış ve centilmenlik içinde geçmesi gereken bu süreci, aldığınız kararlar ve yaptığınız açıklamalar ile gerginlik ve kavga ortamına sürükleyerek görevini yerine getirdiğini düşünüyor musunuz? Yoksa göreviniz bu mu?”

Tunahan Ünsal