Eceabat’ta İYİ Parti ne yapar?

İYİ Parti, önümüzdeki seçimin sessiz ve derinden giden partisi gibi görünüyor. Sürpriz yapar mı? Hiç kimsenin aklına gelmeyen bu soruyu baştan sorayım istedim. Geçen yazımda da dedim ya; rüzgarlar esip duruyor.

Haliyle kafalar da karışıyor.

Diğer partilerde (resmi olmayan) hareketlenmeler başlamışken, bu partide sessizlik demeyeyim de… Bir bilerek susma hali var sanki… Dikkat çekici.

Gazetecilik işi merak işidir. Merakınızı da sorarak giderir ve aldığınız cevaplarla kamuoyunu bilgilendirmiş olursunuz.

Herkesin kapalı kutu sandığı bu partiye soru sorulunca cevabı da veriyorlar. O zaman nasıl kapalı kutu oluyorlar? Soru sormayana bakmak lazım…

İYİ Parti Eceabat İlçe Başkanı Cengiz Aylıkcı ile konuştum. Çevresinde esprili kişiliğiyle tanınan biri. Dobra dobra konuşuyor. Yani, eğmeden bükmeden.

“Son seçimlerde bizim burada hiç bir vaatte bulunmadan, iktidar partisini geçtik.” Diyor. Vaat derken? Diyorum… Bizim kimseyi işe sokacak gücümüz yoktu ama gönüllere ulaştık.” Diyor… Çok iddialı bir giriş ama siyaset de iddia üzerine kurulu. Rakamları veriyor: 24 Haziran 2018’de, İYİ Parti Eceabat merkezde 905, köylerle birlikte 1320 oy almış. Yeni kurulan bir parti için bir hayli yüksek…

Yönetim kurulundan R. Refik Gül ise daha doğrudan giriyor: “Biz, şimdiki belediye başkanına muhalifiz” diyor. Muhalefet olarak kurulduk ve bütün seçmenlerin oyuna talibiz. Hiç bir partinin devamı da değiliz!”

Genelde MHP’de siyaset imkanı kalmayınca mecburiyetten bu oluşumun gerçekleştiğini söylüyor. Meral Hanıma inandık, etrafında kenetlendik diyor. Meral Akşener’in peşinden Anadoluyu dolaşmış…

Refik Gül, ilçe teşkilatını kurarken, her insana ulaştık diyor. Tepe Mahallesindeki Roman arkadaşlara da ulaştık, kasabamızda Mardin’den göçen ve artık buralı olan vatandaşlarımıza da… MHP’lilere, DSP’lilere,

AKP’lilere, CHP’lilere de…

Kuruluş aşamasında diğer partilerden katılanları sayıyor bir çırpıda… Eceabat kamuoyunun, köylerin tanıdığı isimler bunlar… İl Genel Mehmet Kurtdere,

Nedim Süslüoğlu, Özkan Tuna, Cengiz Aylıkcı  MHP, Selim Meriç DSP, Hülya Suyabakan, Mehmet Altay, Saim Zileli CHP, Zeki Hırslı ve Erdinç Tursun AKP…

İlçe Başkanı Cengiz Aylıkçı ise o dobralığıyla şunları söylüyor: “Biz diğer adaylara bakıyoruz ve görüyoruz ki bütün partileri birbirine kenetleyecek bir adayımız var, herkesi kucaklayacak bir adayımız var.”

 Bu aday Saim Zileli olabilir mi? Kulislerde herkesin konuştuğu bu adayı sormuyorum ama Cengiz Bey devam ediyor: “24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti içinde en çok oyu alan ilçeyiz. Çanakkale’de birinciyiz, Türkiye’de ön sıralardayız…” Ekliyor: “Biz Eceabat Belediye Başkanlığına talibiz, İl Genelde ilk sıra adayımızı Çanakkale’ye mutlaka yollayacağız. İddialıyız.”

Adaylık süreci nasıl gelişiyor diye soruyorum. Cengiz Aylıkcı: “Adaylık takvimini, süreci genel merkez açıklayacak. Biz de buna uyacağız” diyor.

Adayınız kim diye Refik Gül’e soruyorum. Saim Zileli konuşuluyormuş. Şimdi diyor yine memleketçilik başlayacak. Bunları aşmamız lazım. Saim Zileli için Kayserili beya… deniyormuş… Gülüyor Refik Gül; “Saim bey Kayseri doğumlu ama Çanakkale’de yetişmiş, eşi Nazan Hanım Eceabatlı… Ayrıca oralı buralı mı kaldı? Hangi devirdeyiz? Çok istiyorlarsa Çanakkale’nin ve CHP’nin saygın insanlarından Orhan Zileli’ye baksınlar. Saim Bey onun yeğeni…” diyor.

Gerçekten de, bu hemşehricilik nerdeyse Türkiye’de bitti. Bir tek bizim buralarda bitmedi sanki… Nerde doyduğuna bakmıyorlar. Acımasız bir kurnazlık bu…

Bu işler kimin işine geldiğiyse ona göre yorumlanıyor bence…

Eceabat’ta doğarlar, ülkeye hizmet eder gelirler. Burada yaşamadı beyaa! Denir. Burada doğmasa da, burada yaşar, burada hizmet ederler… Nüfus kağıdına bakıp aile kütüğünden, buralı değilmiş beyaa derler.

Bu kısır döngüden kendilerini ne zaman kurtaracak bu kasaba insanları?

İYİ Parti Eceabat ilçe başkanı Cengiz Aylıkcı’ya şunu soruyorum: CHP ve İYİ Parti Eceabat’ta bir ittifak yapar mı? Çok net ve kararlı. Bir ittifak olursa, Eceabat bizim olmazsa olmazımız diyor. Yani? İttifaka Eceabat’ta biz karar veririz. CHP istediği kadar güçlüyüm desin, ittifak olursa Eceabat’ta bu İYİ Parti çatısı altında olur.

İyi Parti çok net. Tavrını koymuş durumda. İlçe Başkanı Cengiz Aylıkcı’nın şu sözleri tartışılmaya aday:

Biz bu seçimlerde en fazla CHP’lilere güveniyoruz!

Dedim ya, esprili ve gizemli biri Cengiz Aylıkcı… Siyasete bu kadar geç katılıp bu kadar bilgece bir saptama yapmak, bana ilgi çekici geldi.

Hadi bakalım hep beraber kuyuya atılan bu taşı çıkarsın bütün partiler.

Eceabat’ın siyasi denklemleri ve siyasi satrancı meşhurdur.

Bir de Karayeli…