YANLIŞ ANLAŞILDI!

Trafikte yapılan düzenlemeler, yayalar tarafından yanlış anlaşıldı. Aslında yürürlüğe giren bu uygulamalar, çok faydalı ve kazaları engelleyecek tedbirler. Hep öyle söyleriz ya “Cezalar az. Basacaksın 1000 lira cezayı. Göstereceksin gününü.” Aynen öyle oldu. Hatta 2 lirası da var. Tam tamına 1002 lira. Böyle giderse sürücüler terbiye edilmiş olacak. Ya yayalar? Esas eğitimin, ceza uygulamasının yayalara yapılması lâzım. İçişleri Bakanlığı, yeni yönetmeliği açıkladı. Yayalar öncelikli olacak. Zaten öyleydi. Yeni bir şey değil ki? Bu açıklamayı gören vatandaş, araç yollarına düşmeye başladı. Truva Caddesi’ndeki orta refüjlerden yola çıkan vatandaşlar. Hızlı bir şekilde akan trafiğin durması için, el, kol işareti yapıyorlar. Dikkat ediniz, yaya geçidinden değil, refüjden hoplaya, zıplıya yola atlıyorlar. Dur diyorlar. Her yer onlara ait ya. Mesela, ışıklı yaya geçidi. Araçlara yeşil, yayalara kırmız yanıyor. Vatandaş geçiyor. Zira öncelik yayanın ya. Birileri, bu yayalara şunları öğretsin: Trafik ışığı olan yerlerde, yayalar da araçlarda ışıklara uymak zorundalar. Işıksız geçitlerde, kavşaklarda, öncelik yayalarda. Amma ve lakin yaya geçidinden geçmeyenlerin böyle bir hakları yok. Bir de kontrollü sağa dönüşler var. Herkes bunu yanlış algılıyor. Şöyle ki,o dönüşlerin adı,kontrollü sağa dönüştür.Yol müsaitse geçersiniz.Yoksa beklersiniz. Eğer önde bir araç bekliyorsa, demek ki geçemezsiniz. Bu dönüşlerde, “Yayalara yol ver” diye ibare vardır. Çünkü kontrollü dönüşlerde ya da sağa dönüşlerde, karşıdan yayalara yeşil yanmaktadır. Bu yüzden, araçlar dikkat etmelidir. Kafanız karışmadı umarız.

SONUÇ OLARAK

İşin özü şu: Trafik ışıkları olan yerde, öncelik yok. Herkes kendi hakkını razı olacak. Işık olmayan yerlerde geçiş hakkı yayaların. Bir konu daha var. Çanakkale’de, ticari taksiler ve motosikletler de geçiş üstünlüğüne sahip herhalde. Yeni moda oldu. Bunlar ışık, yaya, yavaş gitme gibi şeylere aldırmıyorlar. Yol ortasında müşteri indiriyorlar. Motosikletler yaya geçişlerinden geçmeyi hak zannediyorlar. Anlayacağınız, Çanakkale’de trafik çok ama çok zor bir iş. Sebep mi? Otoparkın yokluğumu, caddelerin yetersizliği mi? Değil elbette. İnsan unsuru. Ehliyet alanların, tamamına psikolojik test yapacaksınız ve her yıl bu testi yenileyeceksiniz. Öyle kural kaide tanımayanlar, kendilerini He-Man zannedenler çok ki, hangi biriyle baş edeceksiniz.

AZICIK UCUNDAN

Temel gece gittiği barda masanın üzerine çıkıp dans eden hayli şişman bir kızı görünce yanına yaklaşıp “ Müthiş bacaklarınız var.” demiş tombul kıza “Gerçekten mi? Doğru mu söylüyorsunuz?” diye cevap vermiş beğenilmenin mutluluğu ile heyecanlanarak..“ Vallahi…” demiş Temel, “Baksana… Üzerinde zıpladıkça parçalamadık masa bırakmamışsın!”

Sağlıcakla kalınız.