Şahin “Güçlenerek kazanacağız”

Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği, Yerel Eylem Stratejisi Hazırlama Projesi açılış toplantısında konuşan Başkan Doğuş Şahin “Yerel Eylem Grubu olarak güçlenerek kazanacağız” dedi.

Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği, Yerel Eylem Stratejisi Hazırlama Projesi açılış toplantısı Ayvacık Belediyesi Toplantı Salonunda yoğun bir katımla gerçekleştirildi.

Ayvacık Belediye Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Ayvacık Belediyesi Meclis Üyeleri, Ayvacık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Ekici, İlçe Gençlik Spor Müdürü Harun Engin, İlçe Milli Eğiti Müdürü Harun Çetin, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Güler, İlçe Halk Eğitim Müdürü Nuray Çetin,  Mahmut Biçer Leader Danışmanı, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı Doğuş Şahin “İlçemizde her kesim, derneğimizi bu özel yapısıyla anladıkça, kırsal kalkınma için üstlendiği rolü kavradıkça, ilçemizde Tarım ve Orman Bakanlığımızca organize edilen bu çalışma başarıya ulaşacaktır.’’ dedi

Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı Doğuş Şahin konuşmasına şöyle devam etti.

“Bu toplantılar ilçemizin durumunun ilçemizde yaşayanlar tarafından tanımlanması, sorunların ve ihtiyaçların dile getirilmesi beklentilerin talep edilmesi için yapılmaktadır. O halde her birimiz kendimizin, temsil ettiğimiz kurumlarımızın ve çevremizin bu sürece katılıp görüş bildirmesini sağlamalıyız. Katılımı sağlarsak ileride yapılacak faaliyetlerin doğru şekilde planlanmasını da başarabiliriz.

‘’Yerel Eylem Grubu olarak Güçlenerek Kazanacağız’’

Kültürel ve doğal bir mozaik olan Ayvacık’ımızın potansiyelini derneğimiz öncülüğünde sizler ile birlikte fırsatlarımızı eksiklerimizi yerel kalkınma stratejimiz de belirterek Leader tedbirleri kapsamında kırsal kalkınma da Ayvacık’ımızı Türkiye’de öncü ilçe olarak ulusal ve uluslararası alanda öne çıkarmak hedefindeyiz. Bunu sizlerle birlikte sizlerin katılımı ile yerel kalkınma stratejimizi hazırlayarak potansiyellerimizi gün yüzüne çıkaracak ve bu doğrultuda yapılan projelerle ilçemizi daha müreffeh seviyelere çıkaracağız.’’ dedi.

Yerel Kalkınma Stratejilerin Uygulanması Tedbiri kapsamında AB tarafından ülkemizde uygulamaya konulan LEADER Tedbiri Farkındalık Yaratma ve Yerel Halkı Harekete Geçirme toplantısında konuşmacı olarak kürsüye gelen Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin panele katılan misafirlere ufuk bir anısından da bahsetti. Başkan Şahin konuşmasına şöyle devam etti:

“Bakın Yerel Eylem Grupları, sadece ülkemizde yok. Diğer ülkelerde de var. Onlar bu konuda bize göre daha fazla aşama kaydetmişler. Bu salonda geçlerimiz var onlar için çok önemli bu yerel eylem grupları.  Çünkü ben Avrupa’nın bazı bölgelerini gezdim. Yerel Eylem Gruplarının çok somut yapmış oldukları eserleri gördüm. Binadan tutun, ahşap, demir işlerinden tutun bunlar bir şekilde o bölge insanının hangi konuda uzmansa o işi devam ettirdiğini, bu kişilere bu dernek sayesinde fon ve kaynak sağlandığını gördüm. Şimdi bakın böyle bir dernek Ayvacık’ta da kuruldu. İlçemizde ben düşünüyorum, Yerel Eylem Gruplarının içinde ne olabilir diye. Geçende Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Kirkova ilçesinde bulunan gençler internete girip Ayvacık ilçemizi bulmuşlar. Düşünüldüğü zaman hikâye gibi geliyor.  Daha sonra buradaki genç arkadaşlar Ayvacık Belediye Başkanlığımıza bir mail attılar. Mailde diyor ki Kirkova’da Kızılağaç diye bir yer var adı da Ayvacık. Salonda bulunan arkadaşlar siz biliyor musunuz Bulgaristan’da böyle bir yerin olduğunu? Ben kendilerine sordum yıl olarak siz mi büyüksünüz biz mi diye. Onlardan gelen cevap biz 400 yıllığız. Bizim ilçe olarak kuruluşumuz 1876. Biz belediye olarak bu arkadaşlarla kardeşlik yaptık. Siz gençleri de buralara götürmek isterim. İnşallah bu dernek sayesinde sizlerde buralara gideceksiniz. Bulgarlar o kadar samimi ki, burada yaşayan halkın yüzde doksanı Müslüman. Yiyecekler, giyecekler bizim gibi Türkçe de biliyorlar. Kikova belediye başkanına sordum başkanım daha evvelden hangi işle uğraşıyordun? Ne dedi biliyor musunuz? Ben bu Yerel Eylem Grubu’nun Başkanlığını yaptım. Daha sonra burada yaşan halk beni belediye başkanı seçti ve bu gördüğünüz eserler sadece belediyemizde olmadı Yerel Eylem Gruplarıyla ve derneklerle meydana getirildi. Bizim dernekçiliğimiz daha farklı. Biz beş kişi bir yere geldiğimizde ikiye üçe bölünüyoruz. Bu böyle olmaz. Bizler birbirimize sahip çıkarak, birbirimizin yapması gerek meziyetlerine sahip çıkarak bu tipteki derneklere getirerek buradan Avrupa fonlarından yararlanacaklar. Bizde bölgemizde ürettiğimiz ürünlere sahip çıkacağız, üreteceğiz ki devletimizde böyle kalkınacak. Üreten bireyler olacağız.” dedi.