“Organ Bağışı İçin Beyin Ölümünü Beklemek…”

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Doktoru Azem Ülkü, organ bağışı yapan hastaların beyin ölümüne göz yumulduğu ilgili kulaktan kulağa dolaşan iddialar hakkında GÜNDEM’e özel açıklamalar yaptı.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde düzenlenen basın toplantısı sonrası Anestezi ve Reaminasyon Uzmanı Doktor Azem Ülkü, GÜNDEM’e özel değerlendirmelerde bulundu.

Ülkü, organ bağışıyla ilgili vatandaşların kafasında dönen soru işaretlerini cevaplandırırken bir yandan da bu konu hakkındaki spekülasyonları giderdi.

Organlarını bağışlamış olan kişilere, yoğun bakımda gerekli tedavinin yapılmadığı, hastanın organlarını alabilmek için beyin ölümünün sağlandığı gibi iddiaları kesin bir dille yalanlayan Ülkü, hiçbir tıp çalışanın böyle bir düşüncesi olamayacağını söyledi.

“Bizim görevimiz insanları yaşatmak”

Ülkü konuşmasında şöyle dedi: “Bizim yapmak istediğimiz şey insanları yaşatmak. Bu bizim birinci görevimiz. Hastaya her türlü tıbbi desteği, ihtimamı yaparız. Bu tüm sağlık görevlileri için geçerli. Düşünelim, elimizde bir hasta var ve eğer o kişin beyin ölümü olabilecek birisi Şimdi biz durumda hastayı ihmal edelim de sonra gidip organlarını alalım diye bir düşünceye girsek, bunun bize ne gibi bir faydası olabilir? Organ bağışı olması için bir kişinin beyin ölümünün gerçekleşmesini beklemek diye bir şey mümkün olabilir mi?”

Op. Dr Azem Ülkü, tıp dünyasında yaşanan bu tip spekülasyonlara kulak vermemek gerektiğini ve bu noktada vatandaşların bilinçlendirilmesinin önem arz ettiğini belirterek, tıp personeli olarak mesleğe başlarken ettikleri Hipokrat yeminine dikkat çekti.

“Böyle bir ihtimali düşünemiyorum bile”

“Biz bir yeminle başlıyoruz görevimize. Ve o yemin bütün yaşamımız boyunca gönlümüzde oluyor. O yüzden, bir kişinin beyin ölümünün gerçekleşmesi için bir kasıt yaratmak, bir ihmal meydana getirmek söz konusu dahi olamaz. Ben böyle bir ihtimali düşünemiyorum bile. Sadece şöyle bir şey var ki, aileler yakınlarının organlarını bağışlamama konusunda böyle gerekçeleri direkt söylemeseler de hissedebiliyorlar. Fakat bu son derece yanlış bir düşünce. Bu sebepten insanların bilinçlendirilmesi önemli. Kaldı ki Çanakkale, organ bağışı konusunda kent olarak hassasiyeti yüksek bir il… Yani sonuç olarak kimsenin böyle bir düşünceye girmemesi gerekiyor. Çünkü hiçbir sağlık çalışanının böyle bir girişimi olmaz.”

Esra Çanlı