“GESTAŞ’ta işi bilen adam yok!”

Gökçeada’da, Pazar sabahı yaşanan gemi çekme vakası kentin gündemine oturdu. Pervaneye takılan lastik nedeniyle arıza yapan 57. Alay gemisi, halatı tutan vatandaşlar ve personel el birliği ile limana yanaştırmıştı. Krizin kısa sürede çözülmesini sağlayan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, konuyu gazetemize değerlendirdi. Başkan Çetin, “Temel problemlerden biri; liyakate göre alınan, işi bilen adam yok. Suyu bardakta gören adamı GESTAŞ’ta işe almışlar. Ne halat çekmeyi ne bağlamayı biliyor.” diye tepkisini dile getirirken, yöneticilere de “Ulaşım sorununu çözemeyeceklerse bıraksınlar ben çözerim” mesajı gönderdi.

Pazar sabahı Çanakkale-Gökçeada seferini yapan GESTAŞ’ın filosunda bulunan 57. Alay gemisinde teknik bir arıza meydana gelmiş, tek motorla manevra yapmak zorunda kalmıştı. GESTAŞ’ın açıklamasına göre; ‘deniz dibinde bulunan araç lastiğinin pervaneye sıkışması’ neticesinde arızalanan gemiden kıyıya uzatılan halat ile gemi vatandaşlar tarafından kıyıya çekmişti.

“SUYU BARDAKTA GÖRENİ İŞE ALMIŞLAR”

Geminin arızalanmasının ardından konu ile yakından ilgilenen ve yanaştırma çalışmalarıyla yakından ilgilenen Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, “297 kilometre ile Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada, bu kadar ihmal edilemez. İlgililer bu konuyu çözecek, çözemiyorlarsa bıraksınlar ben çözerim.” diyerek tepki gösterdi. Başkan Çetin, şöyle devam etti: “Suyu bardakta gören adamı GESTAŞ’ta işe almışlar. Ne halat çekmeyi ne bağlamayı biliyor. Çocuklar her şeyden bihaber… GESTAŞ’taki temel problemlerden biri, liyakate göre alınan, işi bilen adam yok. Dünyanın en iyi süvarisini geminin başına koy, altında çalışan tayfa ne yapacağını bilmiyorsa baştaki ne yapsın? Tasarruf diye boğaz hattında gemi seferleri azaltılmadı mı? Gemi kaptanlarına talimatlar gitmiyor mu? GESTAŞ’ın problemleri noktasında bunları herkes biliyor ama çözümü noktasında bizim önerilerimiz var. Yapacaksanız yapın, yapmayacaksanız bize bırakın.”

Çetin ayrıca konuyla ilgili şahsına yeterli bir cevap verilmediği takdirde yakın zamanda Çanakkale’de bir basın açıklaması düzenlemeyi planladığını belirtti.

AK Parti Gökçeada İlçe Başkanı Ümit Kolçak ise gazetemize konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yaşanan teknik arızanın siyasi rant malzemesi yapılmaması gerektiğini vurgularken GESTAŞ’tan memnun olduklarını vurguladı. Kolçak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “GESTAŞ ile ilgili bir problemimiz yok. Yazın çok sefer yaptı sorunsuz bir şekilde… Ben tekne kullanmayı bilirim. Pervaneye bir şey takıldığında motor durur. Bu normal bir durum, teknik arızadır olabilir. Eksik bir şey varsa eleştiririz. Gökçeadalılara yapılan bir yanlış yok. Arada olan teknik arızalar gündem oluyor. Bundan kimse siyasi rant elde etmeye kalkmasın.”

Eylem Gözeldere