PASTA, BÖREK, ÇÖREK!

Türkiye gündeminden kafanız dönmeye başladı, öyle değil mi? O kadar hızlı değişiyor ki; yetişmek mümkün değil. Dolar, Andımız, ittifak, Kaşıkçı, havaalanı, liderlerin atışmaları. Gelin bu kere, gündemden uzaklaşıp, tatlı tuzlu şeylerle uğraşalım. Memlekette obezite fazlalaşmış. Gülmeyin. Bizim, böyle bir sıkıntımız yok. Zira biz gürbüz bir adamız. Düşünün. Koca Yusuf 50 kg. olur mu sizce? Eskiler ne demiş? İsmi ile müsemma. Halk Ozanı Rahmetli Murat Çobanoğlu, çok sevdiğimiz biriydi. Bir televizyon programında, şu anekdotu anlatmıştı. Adamın bir çocuğu olmuş. 1.800 gram. Adını Gürbüz koymuşlar. Çocuğu görmeye gelenler, bu küçücük yavruya Gürbüz adını verdiklerini öğrenince, “Yahu bunun her tarafı Gürbüz olsa ne olur? Altı üstü 2 kg”. İşte bizimkisi de öyle. Ne yani, züğürt tesellisi mi? Son yıllarda, Çanakkale’de simit evleri, börek yerleri çoğaldı. Vatandaş homini gırtlak götürüyor. Sonra da kilo vermek için yürüyorlar. Yapmayın, beyler bayanlar. Merdivenden kayanlar. Beşi birli sayanlar. Götürmeyin, börekleri, çörekleri gözlemeyi. Sonu iyi olmuyor.

HACI YAĞI

Oldum olası, bu Hacı yağından hoşlanmayız. Mok gibi kokuyor. Namaza gidersiniz. Yanınıza bir sakallı gelir. Sanki ulufe dağıtır, ikram yapar gibi, Hacı yağını çıkarıp, yanındakilerin ellerine sürmeye kalkar. Kazara sürdüğünüzde, iki gün o koku gitmez. Şimdi, yeni bir yöntem bulduk Hacı yağı ikram edenlere! Elimizi göğsümüze götürüp, almıyoruz diyoruz. Israr eden olursa da, alerji yapıyor diyerek, kurtuluyoruz. Sakarya’da Çiftlikte çalışırken, Âdem Amca diye bir gece bekçisi vardı. Allah rahmet eylesin. Biz de müdür yardımcısı olarak görev yapıyorduk. Bekçiler bizim kontrolümüzdeydi. Geceleri çıkıp; bekçilerin görev yapıp yapmadıklarını, uyuyup uyumadıklarını kontrol ederdik. Diğer bekçileri bulmak zordu ama Âdem Amcayı bulmak çok kolaydı. Âdem Amca değimiz 35 sene önce 60 yaşlarındaydı. Âdem Amca bol miktarda Hacı yağı sürerdi. Gittiği, geçtiği yerde iz bırakırdı. Biz de, o kokuyu koklaya koklaya Âdem Amcayı, bir ağaca dayanıp uyurken yakalardık. Yani anlayacağınız, koku o kadar ağırdı ki, yola ize sinerdi. Bize Hacı yağı ikram edildikçe, rahmetli Âdem Amcayı düşünürüz. Allah (C.C) rahmet eylesin.

ÇOK KÜÇÜK

Bu gün yerimiz kalmadı. Küçücük fıçıcık, içi dolu turşucuk niyetine, bir fıkra şettirelim. Buyurunuz. Amiri yeni mezun polisi denemek için ona “İzinsiz gösteri yapan bir topluluk bul, kalabalığı dağıt bir görelim.” Demiş. Genç polis epey arayıp yol kenarında bir kalabalığı tespit edince hemen megafonu eline alıp “Dağılın… Size söylüyorum dağılın!” diye bağırmış, birkaç kişi hareketlenmiş, “Oradan çekilin diyorum size!” diye sert bir komutla yinelemiş, miğferini giyip plastik kalkanı ile kalabalığı ittire ittire herkes dağıtmış. “Nasıldım?” demiş genç polis amirlerine doğru dönüp gülümseyerek. “İyiydin, iyi de” demiş yaşlı amiri somurtarak, “Orası otobüs durağıydı!”

Sağlıcakla kalınız.