“Çanakkale, Türkiye’nin kazan dairesi yapılmak isteniyor”

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerine katılan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’de verilen termik santral ruhsatlarını ağır bir dille eleştirdi. Ceylan “Hem benim hem de hemşerilerimizin anlam veremediği Çanakkale’nin hızla Türkiye’nin kazan dairesine dönüştürülmek istenmesidir” dedi.                                                                                             

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan önceki gün Plan Bütçe Komisyonunda yapılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2019 bütçesinin görüşmelerine katıldı. Burada bir konuşma yapan Ceylan, Fatih Dönmez’i Çanakkale’de verilen termik santral ruhsatları konusunda eleştirerek, Çanakkale’nin Türkiye’nin kazan dairesi yapılmaya çalışıldığını söyledi. Çanakkale’nin jeotermal potansiyeli yüksek illerden biri olduğunu kaydeden Ceylan, “Tarımsal üretimin yerli, anaç tohumlarla en kaliteli şekilde yapıldığı bir kentte, çevre ve insan sağlığını hiçe sayarak onlarca kömürlü termik santrale ruhsat verilmesini nasıl açıklayabilirsiniz” dedi. Bakan Dönmez’e yönelik olarak, “Çanakkale ilinde ve ülke genelinde ithal kömüre dayalı olarak üretim planlaması yapan kaç termik santrale bugüne kadar ruhsat verilmiştir? İthal kömüre dayalı olarak üretim yapacağını bildiren ve lisans projesi başvurusu yapan kaç termik santral projesi bulunmaktadır?” sorularını yönelten Ceylan, Çanakkale’de kaç termik santrale ruhsat verildiğinin cevabını istedi.

“Termik Santrallerinin Yüzde 20’si Çanakkale’de”

Türkiye’nin toplam termik santralleri kurulu gücünün kaç megavat olduğunu soran CHP’li Ceylan, “Planlanan termik santrallerin tamamlanması durumunda Çanakkale şu anda Türkiye’nin toplam kömür termik kurulu gücünün yüzde 20’sini bünyesinde barındıracaktır” dedi. Ceylan sözlerine şöyle devam etti: “Çanakkale ilimizde biri yerli kömür, üçü ithal kömürden elektrik üretilmektedir. Çan ilçemizde hava kirliliği değerleri sağlığı tehdit eder bir noktaya tırmanmış durumdadır. Türkiye’nin toplam kömür termik santrali kurulu gücü kaç megavat büyüklüğündedir? ÇED süreci devam eden termik santrallerin toplam gücü kaç megavat olacaktır? Çanakkale’deki işletmedeki kapasite 3.703 megavattır. Şu anda inşa hâlindeki kapasite 2.620 megavattır. İnşa hâlindeki termik santraller tamamlandığında kapasite 6.323 megavat olacaktır. Türkiye’nin şu andaki kurulu kömür termik santrallerinin 18.658 megavat olan gücünü baz alırsak ülkedeki kurulu termik santrallerin yüzde 33’üne tek başına, hem de ağırlıklı olarak ithal kömür santralleri yoluyla Çanakkale’nin coğrafyasında üretilecek, bu coğrafyaya yüklenecektir”

Ceylan Bakan Dönmez’e “Sayın Bakan, enerji alanında en yetkili ağız olarak buradan soruyorum: Çanakkale’ye kaç tane daha termik santral kurulmasına onay vereceksiniz?” diye konuştu.

“Çanakkale’nin Üstü Altıdan Değerli”

Ceylan, Çanakkale’de ya yargının hiçe sayılarak ya da mülki idarenin anayasal çerçeveyi göz ardı ederek verdiği kararlarla, özelde Çanakkale’nin ve aslında binlerce yıllık tarihî mirasıyla Kaz dağları olarak bilinen Hira dağının yok edilmesine çanak tuttuğunu söyledi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com