Depremzedelerin yüzleri güldü

6 Şubat 2017’de Ayvacık’ta meydana gelen depremde evleri hasar gören vatandaşların çok kısa bir sürede yeniden yapılan evleri dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Çanakkale’ye teşrifleri ile sahiplerini buldu. Ayvacık’ta meydana gelen depremden sonra yeni evlerine kavuşan yöre halkının yüzleri güldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dün Çanakkale’deydi. Ayvacık’ta 6 Şubat 2017’de meydana gelen depremde evlerinden olan vatandaşların yeni konutları bir yıl içerisinde tamamlandı. 205 konut Ayvacık’ta Bakan Murat Kurum’un katılımları ile sahiplerini buldu.

Ayvacık’ın Yukarıköy mevkiinde gerçekleşen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Orhan Tavlı, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve İl Başkanı Gültekin Yıldız katıldı.

“205 konut teslim edildi”

Törende kürsü konuşmalarını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “AFAD’ımız ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız (TOKİ) hızlı bir çalışmayla eylül ayında buraya ilişkin projeleri geliştirdiler ve ihaleyi gerçekleştirdiler ve bugün, yaklaşık bir yıl gibi çok kısa zamanda, bölgenin mimarisine uyan az katlı, gerçekten ‘örnek’ diyeceğimiz deprem konutlarını, 205 konutu, Ayvacık halkımıza kazandırmış oluyoruz.

“Burada toplamda 450 Milyon TL iş yaptık”

İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile birlikte burada toplamda yaklaşık 450 milyon liralık iş yaptık. Bunların 294 milyon liralık işi tamamlandı, devam eden de yaklaşık 138 milyon liralık 11 işimiz var. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ile Çanakkale genelinde toplam 25 şantiyede 3 bin 388 konut, bu konutların altyapıları, sosyal donatıları, camileri, hastaneleri, bu konutlarla ilgili yapılması gereken ne donatı ihtiyacı varsa hepsini yine Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla gerçekleştirmiş olduk. Bunlara da 477 milyon lira bedel harcandı. Yine Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzle birlikte bu bölgede 12 milyon metrekare 2B taşınmazın vatandaşımıza satışını gerçekleştirdik. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için yaklaşık 1 milyon metrekare arsa rayiç bedeli üzerinden, emlak vergisi değeri üzerinden bu bölgenin kalkınması için yanında vatandaşlarımızdan da aldığımız alanlarla birlikte 1,5 milyon metrekareye ulaşacak ve bölge için büyük istihdam kapısı olacak OSB için de yine Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzle burada hem kamulaştırma hem de arsaların tahsislerini gerçekleştirdik. Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle 61 iş kapsamında yaklaşık 83 milyon bedelli işlerimizi yaptık ve toplamda sadece ve sadece bizim bakanlığımızla yaklaşık 2 milyar 800 milyon liralık bugüne kadar AK Parti iktidarıyla işleri gerçekleştirmiş olduk” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal