“16 Yıldır Hiçbir Okulda Siyaset Yapmadım”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kasım Ayı Belediye Meclis Toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Gökhan pek çok konuya dair gerçekleştirdiği konuşmasında, kendisine yöneltilen ‘okullara siyaset karıştırıyor’ şeklindeki eleştirilere de cevap verdi.

Okul ziyaretlerini sürekli yaptığını fakat hiçbir zaman orada siyasete dair tek bir kelime etmediğini söyleyen Gökhan şöyle dedi:

“Belediye Başkanı okullara ziyarete gidiyor, buraya siyaset sokuyor diyorlar. Ben 16 yıldır okul açılışlarına gidiyorum, okulları ziyaret ediyorum. Burada siyaset yaptığım hiçbir zaman görülmemiştir. Aksine orada eğitimde neler olması gerektiğiyle ilgili düşüncelerimi paylaşırım, fikir alışverişi yaparız okul idarecileriyle, okul aile birliğiyle, öğretmenlerle. Fakat asla herhangi bir kurumu veya hükümeti hedef alan söylemlerde bulunmadım. Onları eleştirmeden nelerin daha iyi olacağını konuştum. Öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin taleplerini dinledim.”

“Okullara yardım etmek benim görevim”

Ülgür Gökhan konuşmasına şöyle devam etti: “Burada yaratılmaya çalışılan algı son derece yanlış. Belediye Başkanı’nın okula ne işi varmış? Okullardaki öğrenciler, öğretmenler, veliler, okul idaresi… Hepsi buranın insanları. Hepsi Çanakkale’de yaşan insanlar. Biz belediye olarak onların okul dışındaki hizmetlerini sağlıyorsak okuldaki sıkıntılarıyla da ilgilenmeliyiz. Biz nasıl da yol yapıyorsak, kanalizasyon sorunlarıyla ilgileniyorsak, yani şehrin sorunlarına çözüm üretiyorsak okulun sorunları ile de ilgileneceğiz elbet. Bu benim görevim. Belediyeler okullarına alt yapılarına destek olur, yasa da böyle diyor. Bunun siyasetle nasıl bir ilgili olabilir?”

Tunahan Ünsal-Esra Çanlı