Seni gidi Tahıl Beyinli!

Dün, 1 Kasım Dünya Vegan Günüydü. Pek öyle “özel gün ve hafta” seven bir insan olmamama rağmen, Otizm Farkındalık Günü ya da eğitim ve sağlıkla ilgili insanları bilgilendirecek günlerin yayılması taraftarıyım. Dolayısıyla ana teması “Şiddet Uygulamadan ve Kaynak Yaratmadan Yaşam Sürdürmek” sürmek olan veganlık felsefesinin daha geniş kitlelere duyurulması için böyle günlerin önemli olduğuna yürekten inanıyorum.

Peki, ana akım medyamız bu konuda ne yapıyor da halkı bilgilendiriyor derseniz, Canan Karatay hanımefendiyi ekrana çıkartmaktan başka bir halt etmiyorlar derim.

Şimdi tabii reklam verenlerin büyük çoğunluğu hayvan sömürüsünden para kazananlar olunca, gazetecilik ya da habercilik ilkelerinin bir kenara bırakılıp tek taraflı yayın yapılmasını tuhaf karşılamamız bile sanki bu ülkede yaşamıyormuşuz gibi hissettiriyor olabilir. Ancak yapılan büyük haksızlıktır.

Bu ülkede veganlık ile ilgili bilgisi olan bir sürü doktor, profesör, diyetisyen varken; sırf insanları güzel azarlıyor diye tek bir uzmanı ekrana çıkartmak ne kadar doğrudur?

Ha tabii şurası da var, paranız sömürüden geliyorsa; bayraktarlığınızı da sömürünün bir başka neferi yapar.

Karatay hanımefendi asla karşıt görüşten kendi dengi olan biriyle ekranda tartışmaz. Önce onu konuştururlar, sonra da vegan uzmanlar ya da konuya hakikaten hakim olan insanlar onun arkasını toparlamaya çalışır.

Ekrana çıkar çıkmaz, öğrenci azarlar gibi vatandaşı azarlayarak konuşan hanımefendiye karşın bakın Türkiye Vegan Derneği ne diyor:

“İlkçağ terminolojisiyle, bize en yakın türlerin birer av olduğunu kabul etmek ve yaşamak için yok etmeye mecbur olduğumuzu düşünmek, sığ bir bakış açısıdır.

Bunun aksini destekleyen çalışmaları görmezden gelmekse, açıklanamaz bir kibrin ve çıkarcı/bencil bir düşüncenin sonucudur.”

AŞIRI HORMON KULLANIMINDAN KAYNAKLANAN HASTALIKLARIN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

Siz yönünüzü Karatay ve benzerlerine çeviriyorsunuz ancak hem kendinizin hem de çocuklarınızın sağlığını, milyonlarca hayvanın ahını da alarak tehlikeye atıyorsunuz.

Hepiniz farkındasınız değil mi bu ülkede bebek ve ergen kanserlerinde, çok küçük yaşta erişkinlik belirtilerinin görülmesinde, jinekomasti (erkek meme dokusunun büyümesi) vakalarında ne kadar büyük artışlar yaşıyoruz.

Niçin oluyor sanıyorsunuz?

Size hiç durmadan pompalanan dişi hayvanlardan binbir işkenceyle elde edilen et ve süt ürünlerinden tabii ki!

Sofranıza koyduğunuz her tabakla, aslında hiç de ihtiyacınız olmayan bir sürü hormona maruz kalıyorsunuz ki bunların başında Östrojen geliyor.

Fırsat bu fırsat, bir an önce yaşamınızdan zulmü kaldırın.

Dünya Vegan Günümüz kutlu olsun! Tüm dünya vegan olsun!