“Atatürk’e hakaret serbest, Troya öyküsüne ret”

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, dün basın mensuplarıyla bir araya geldi. Mutan, “Yusuf Ay’ın yazmış olduğu, “Lacivert Saçlı Kızın Troya Öyküsü” adlı kitabı okullarda dağıtmak istedik ama okullara kitabın dağıtılmaması konusunda mesaj gitti” vurgusunda bulundu. Mutan, “Atatürk’e hakaret edilen kitap Milli Eğitim tarafından okuma listesine ekleniyor, bizim Troya Öyküsü’nden ne isteniyor?” dedi.

Yusuf Ay’ın yazmış olduğu ve Evren Çağlayan’ın resmettiği Lacivert Saçlı Kızın Troya Öyküsü adlı kitap Kepez Belediyesi tarafından basıldı. Basılan kitap okullarda dağıtılmak istendi. Kepez Belediye Başkanı’nı Ömer Faruk Mutan’ın iddialarına göre kitap okullarda dağıtılmadı. Mutan, konuyla ilgili dün basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Kitabı bloke ettik”

Mutan konuyla ilgili, “Lacivert Saçlı Kızın Troya Öyküsü, Yusuf Ay’ın yazmış olduğu Evren Çağlayan’ın da resmettiği bir kitap. Biz gerekli temasları sağlayıp bu kitabı okullara dağıtmak istedik. Fakat dağıtamadan ertesi gün bir Whatsapp emriyle kitabın dağıtılmaması konusunda okul idareleri uyarıldı. Biz de onları zora sokmamak adına kitabı bloke ettik. Sonra bunun için Milli Eğitim’e gittik, oradan izin alalım dedik. Kitaba ek yaptık ve yolladık. 3 hafta oldu ama bize hiçbir dönüş olmadı. Bu süreçle ilgili AK Parti Belde başkanını devreye soktuk. Biz bu kitabı dağıtmak istiyoruz dedik. Son olarak geçen hafta sonu vali beyle görüştük. Fakat bir hafta oldu, oradan da ses yok. Yazılı bir ret gerekçesi de gelmedi henüz. Bize dönüp kitabın dağıtımının engellenmesiyle ilgili yazılı bir mahsur belirtilmedi. Fakat bizim edindiğimiz bilgi şu: Bir komisyon varmış o komisyon bir şeyler bulmuş. Kitapta, 20. sayfada bir kız kaçırma olayı varmış ve bu olay her yaştan çocuğun anlayabileceği bir şey değilmiş. Halbuki bu yıl Troya Yılı ilan edildi. Ve kız kaçırma hikayesi Troya’nın ruhunda vardır. Troya, bunun üzerine kurulu bir ruhtur. Şu an hala günümüzde dahi hala kız kaçırmak var. Biz bunu anlayamıyoruz. Acaba sütten ağızları yandığı için mi yoğurdu üfleyerek yiyorlar?

“Atatürk’e hakaret içeren kitap okullarda önerildi”

Atatürk’e hakaret içeren bir kitabın okullara dağıtımı önerildi, biliyorsunuz. Soruyorum, o kitaba neden dikkatli bakmadılar da buna baktılar? Kız kaçırma hikayesine takıldılar, dağıtımını engelediler? Ama ben buradan size şunu söyleyeyim. Ben bu dağıtımı yapacağım. Okul duvarı dışında yapacağım. Pazartesi günü pazar yerine stant kuracağım ve bu kitabı mutlaka dağıtacağım” dedi.

Tunahan Ünsal-Esra Çanlı