Yaya Geçidini İhlal Eden Sürücü Tepki Çekti

Trafik kurallarını ihlal eden sürücülere verilecek cezalar yürürlülüğe giren yeni kanunla birlikte arttı. Çanakkale Demircioğlu Caddesi’nde ise kanunları hiçe sayan bir araç sahibi halkın tepkisine maruz kaldı.

Karayolları Trafik Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkındaki kanun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğüe girdi. Yeni yasalara göre trafik kurallarına uymayan sürücelere verilecek cezalar cep yakacak. Bu bağlamda yayaların üzerine de büyük görev düşüyor.

Yaya geçidi ihlaline 488 TL ceza geliyor

Yetkililer, vatandaşları trafikte hatalı davranan sürücüleri gerekli mercilere şikayet etmeye davet ederken Çanakkale’de de halkın benzer hassasiyetlerde bulunması bekleniyor. Şehrin işlek noktalarından biri olan Demircioğlu Caddesi’nde her gün yaşanan trafik ihlalleri bunun kanıtı gibi. Kırmızı ışığa rağmen yaya geçidini aracıyla işgal eden pek çok sürücü halkın tepkisiyle karşılaşıyor.

Trafik kurallarına uymayan sürücüler yandı

Fakat resmi gazetede yayımlanan kanun değişikliğine göre artık trafikte yaşanan bu tip sorunlar eskiye nazaran daha etkili yaptırımlarla karşı karşıya. Bu yaptırımlardan bazı ise şöyle:
Trafikte ehliyetsiz araç kullanmanın cezası: 2.018 TL
Yaya geçiti ihlalleri ve yayaya yol vermeme cezası: 488 TL
Ters yönde araç kullanma cezası: 2.000 TL
Kırmızı ışıkta geçmenin cezas: 236 TL
Trafikte cep telefonu ile konuşmaK: 235 TL
Emniyet kemeri takmamanın cezası: 108 TL
Seyir halinde emniyet kemeri takmamanın cezası: 108 TL
Alkolmetreye üflememe cezası: 2.869 TL
Muayenesiz araç kullanma cezası: 235 TL
Alkollü olarak araç kullanımının cezası: İlk seferde 1.002 TL, ikincisinde 1.256 TL, üçüncüsünde 2.018 TL