MEB 2023 EĞİTİM VİZYONU ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRMESİ

Bu yazımda MEB 2023 Eğitim Vizyonunu sendikal kimliğimle değerlendireceğim. Genel anlamda bakıldığında ortak fikir Vizyon Belgesinde yer verilen konuların ayrıntıların bekleniyor olmasıdır. Öğretmenler açısından belgeyi incelersek;

Öğretmen Yetiştirme ve Kariyer Basamakları

Mevcut öğretmen yetiştirme sisteminin eksiklikleri herkes tarafından bilinmektedir. Sendika olarak öğretmen yetiştirmede uygulamanın önemli olduğunu hatırlatmış ve yüksek öğretim de uygulama alanında daha fazla değinilmesi gerektiğini ifade etmiştik.  Öğretmen ihtiyacı göz önünde bulundurulmalı ve YÖK ile işbirliği yapılarak ihtiyaç kadar fakültelere öğretmen adayı alınmalıdır. Aksi taktirde atama bekleyen öğretmen sayısı gün geçtikçe artmaya devam edecektir. Öğretmen ve okul yöneticileri için yatay ve dikey kariyer uzmanlık alanları iyi planlanmalıdır. Yüksek lisans ve doktora yapan meslektaşlarımızın bu kariyer alanlarında yükseltilmesine imkan verilmelidir.

Sözleşmeli Öğretmenlik Kaldırılmalıdır

Öğretmenler arasında kadrolu-sözleşmeli ayrımı kabul edilemez. Sorunu iyi tespit edemezsek çözümü de yanlış yerde arıyoruz demektir. Daha önce denenmiş ve başarısız olmuş bir sistemi ısrarla uygulamak yanlıştır. Çalışma güçlüğü çekilen yerlerde öğretmen tutmanın yolu TEŞVİK ile birlikte adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemidir. Her ne kadar 4+2 olan sözleşmeli öğretmenlerin bulundukları yerde kalma süreleri 3+1 olarak düzenlense de sözleşmeli öğretmenliğe tamamen kaldırılmalıdır.. Nitekim vizyon belgesi içerisinde çalışma güçlüğü çekilen bölgelerde çalışan öğretmen ve okul idarecilerine tazminat verileceği açıklanmıştır. Hangi bölgelere, hangi hizmet alanlarına ne kadar ücret verileceği belli olmamakla birlikte bu teşvik gereklidir. Bu tazminatın yanında adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi getirilirse sözleşmeli öğretmenliğe gerek kalmayacaktır. Öğretmenin merkezde olduğu bir sistemde 4 yıl boyunca eşinden ve çocuğundan ayrı eğitim hayatına devam eden öğretmen düşünülemez.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

Öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerimizin atanmalarını, çalışma şartlarını ve görevde yükselmeleri ve diğer özlük haklarını ele alacak meslek kanunun çıkarılması şarttır. Önemli olan bu beklentinin süreç içerisinde doğru adımlarla desteklenmelidir. Öğretmenlik meslek kanununun hazırlık aşamasında muhakkak paydaşlardan görüşler alınmalı ve bu çalışmalara ortak edilmelidir.

Mülakat Kaldırılmalı, Ehliyet ve Liyakat Esas Alınmalıdır

Vizyon belgesinin açıklanması sırasında en çok kullanılan kelime LİYAKAT idi. Mülakatın kaldırılması vurgusunu da beklerdim. Öğretmenliğe ilk adımda KPSS den sonra uygulanan mülakat kaldırılmalıdır ve ilk düğme yanlış iliklenmeden kurtarılmalıdır. Görevde yükselmelerde yazılı sınav tekrar getirilmeli bu görevler belli sendikaların yönettiği alan olmaktan çıkarılmalıdır.

Öğretmen Atamaları ve Ücretli Öğretmenlik

117 bin öğretmen açığının olduğu, bir çoğu kendi alanı dışında olan on binlerce ücretli öğretmenin çalıştığı bir dönemde bu vizyon içerisinde yıllar içerisinde atanacak öğretmenlerin takviminin belirlenmesini ve ücretli öğretmenliği tamamen kaldırılmasını beklenirdi. Buradaki temel amaç yıllar içerisindeki öğretmen ihtiyacını belirleyerek YÖK ile yapılacak işbirliği ile ihtiyaç kadar öğretmen mezun edilmelidir. Bunun atama planlaması da yapılarak ücretli öğretmenlik tamamen kaldırılmalıdır. Mevcut durumda görev yapan ücretli öğretmenlerin asgari ücret altında ücret aldığı bilinmektedir. Ücretli öğretmenlik zaman içerisinde kaldırılarak bu süre zarfında hali hazırda bulunan ücretli öğretmenlerin ücretlerinin artırılması daha anlamlı olurdu. Görüşmek üzere..

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com