Ceviz ve İncir Fiyatları Cep Yakıyor

Ekonomik krizin vurduğu Çanakkaleli satıcılardan Hüseyin Kocabıyık, ceviz ve incirde yükselen fiyatlardan dert yandı.

Çanakkaleli Hüseyin Kocabıyık, uzun zamandır şehrin sokaklarında tezgah açan satıcılardan biri. Son zamanlarda ülkede yaşanan ekonomik kriz, ceviz ve incir fiyatlarını da etkileyince satışlar da azaldı. Gündem’e konuşan Kocabıyık, tezgâhındaki ürünlerin geçen yıla oranla ciddi derecede zamlandığını söyleyerek piyasalardan yakındı.

“Halkın alım gücü düştü”

Cevizin kilosunun geçen sene 18 lira iken bu sene 25 lirayı gördüğünü, incirin ise geçen sene 20 lirayken bu sene ise 40 liradan aşağı satılamadığını söyleyen Kocabıyık “halkın alım gücü giderek düştüğü için bu durum sadece beni değil, bu yönde satış yapan tüm esnaf kötü etkiliyor. Geçen seneye kıyaslarsak ceviz fiyatlarında yarı yarıya bir fark var. 2017’de 18 lira olan cevizin kilosu şimdi 25 lira oldu. Siyah incir zaten yok, beyaz incirde de fiyatlar çok yükseldi. Geçen sene 20 lira idi bu sene kilosunu 40liradan satıyoruz. Hem kriz hem de iklimsel koşullar tarımsal üretimi vurdu” şeklinde konuştu.

“Halk satın almadan önce ürünü görecek”

Hüseyin Kocaboyık, konuşmasında krizi fırsata çeviren şark kurnazlarına da değindi. Fiyatı yükseltmemek için gramajı düşüren esnaflardan dert yanan Kocabıyık “Biz halkın kandırılması taraftarı değiliz. Bizde her şey açık ve net. İnsanlar ürünü önce görecek sonra öyle alacak” dedi.

Esra Çanlı-Aslı YıldızWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com