ÇASİAD, Güney Marmara İş Dünyası temsilcilerini ağırladı

Çanakkale Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ÇASİAD), Güney Marmara Bölgesi’ndeki iş dünyası temsilcileriyle bir toplantıda bir araya geldi. Toplantıda istikrarsızlığın Güney Marmara tarımına etkileri konuşuldu.

GÜNMARSİFED Yönetim Kurulu Üyeleri, ekonomik değerlendirmelerde bulunmak üzere; Federasyon Başkanı İsa Tamer Çelik, GÜNMARSİFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları; Semih Başaran (Çanakkale SİAD Başkanı),  H.Cengiz Küçükköseleci (Bandırma SİAD Başkanı) ve Zekai Baş (Biga SİAD E.Dönem Başkanı), TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Akarsu (ÇASİAD E.Dönem Başkanı), Balıkesir SİAD Başkan Yardımcıları; Ümit Baysal, Mustafa Ercan, Biga SİAD Başkanı İsmail Özer, GÜNMARSİFED Genel Sekreteri Erdoğan Dur ve ÇASİAD Yönetim Kurulu üyeleri Çanakkale’de bir araya geldiler.

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu; Balıkesir, Çanakkale, Bandırma ve Biga’dan iş dünyası temsilcileri ile başta bölgemiz için büyük önem arz eden tarım sektörünün ekonomik istikrarsızlıktan nasıl etkilendiğini görüşmek üzere bir araya geldi.

Toplantı neticesinde görüş birliğine varılan konular şu şekilde açıklandı:

“Yapılan inceleme ve sektör temsilcilerinin konu ile ilgili açıklamalarından başta hayvancılık olmak üzere özellikle tarımsal girdi fiyatlarında çok ciddi sorun olduğu anlaşılmıştır.

Hayvancılıkta yerli üreticinin ithal rekabete dayalı kaybı, besicinin yetiştirme girdi maliyetlerindeki fiyat artışları, un ve yem gibi ana tarım sanayi üreticilerinin üretim girdi maliyetlerine bağlı tüm sektörü zincirleme birbirine bağlı bir şekilde etkileyen istikrarsızlığın Güney Marmara’ya yansıması düşündürücü boyutlara ulaşmıştır.

Tarım sektörü tüm Güney Marmara bölgesi için hayati öneme ve değere sahiptir. Güney Marmara tarımı ise Türkiye gıda sektörü için çok önemli bir konumda olup pek çok özellikli ürüne ev sahipliği yapmaktadır.

Yem ve un üreticileri ile yapılan görüşmelerde üretim maliyetlerine bağlı olarak 2018 yılı başı ile bugünkü fiyatlar arasında istikrarsızlık derecesinde farklılık olduğu ve tarımın tüm girdilerindeki fiyat artışlarının Güney Marmara tarımını top yekun olumsuz şekilde etkilemekte olduğu anlaşılmaktadır.

Büyük zincir mağazaların tarımsal ve hayvansal kökenli bölge üreticisine yönelik istikrarsızlık dönem tutumları üreticinin üretim gücünü olumsuz etkiler şekilde gelişim göstermektedir. Oluşan ilave maliyetlerin güçlü tarafından tek taraflı olarak küçük üreticiye yüklenmesi olumlu sonuç vermeyecektir.”

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com