Güneşhan’dan “Führer” vurgusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın yıldönümü törenleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda buluşan muhalefet partileri ve STK’lar, resmi törenin ardından alternatif tören düzenledi. 95. yıl dönümü töreninde konuşma yapan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, “Bu ülkeyi Führer’ler, başkanlar, tek adamlar değil, 80 Milyon vatandaşımız yönetir.” dedi.

Çelenk sunum töreninin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti ile birlikte Sivil Toplum Kuruluşları (STK) da Cumhuriyet’in ilanının yıldönümüne özel alternatif bir tören düzenleyerek Atatürk anıtına çelenklerini sundu.

CHP’den Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, YDK Üyesi Serdar Soydan, İl Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, parti yöneticileri, belediye meclisi üyeleri ve partililer katıldı. İYİ Parti’den ise Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İl Başkan Yardımcısı Nazan Zileli ve parti yöneticileri ile partililer katıldı.

Muhalefet partilerinin çelenklerin sunumunun ardından törende konuşma yapan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP ile İYİ Parti’nin Genel Başkan Yardımcıları ve STK temsilcileri başta olmak üzere törene katılanları selamlayarak başladı. Güneşhan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bilhassa kimsesizlerin kimsesi olarak nitelendirdiği Cumhuriyet’imizin 95. yıldönümü kutlu olsun. Cumhuriyet vatandaşlık ortak paydasında herkesin eşit haklara sahip olduğu rejim demektir. Cumhuriyet sayesinde kimse bir diğerinden üstün değildir. Bu ülkenin sahibi bir kişi veya zümre değil, vatandaşların ta kendisidir. Halkımız büyük güçlüklerle eline aldığı bu hakkını, kimseye bırakacak değil. Bu ülkeyi Führer’ler, başkanlar, tek adamlar değil, 80 Milyon vatandaşımız yönetir. Bu ülkenin bütün vatandaşları liyakat esasına göre her makama gelebilir. Hiç kimse dini, mezhebi ve siyasi görüşü nedeniyle ayrımcılığa uğrayamaz. Cumhuriyet mağdurların beklediği hak, mazlumların beklediği adalet, kim olursa olsun haksızlığa-hukuksuzluğa uğrayanların umududur. Cumhuriyet Halk Partisi ve bu Cumhuriyet sevdalıları olduğu müddetçe Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.”

Güneşhan’ın konuşmasının ardından STK’lar da çelenklerini Atatürk Anıtına sundu.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com