Sağlık çalışanları için eğitimler sürüyor

Sağlık Bakanlığı tarafından 1998’den bu yana devam eden Yenidoğan Canlandırma Programı kapsamında Çanakkale’de de eğitim gerçekleştirildi.

Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğü’nün haberine göre, 23-25 Ekim tarihleri arasında sağlık çalışanlarına yönelik olarak Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi verildi.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bakanlığımızca, bebeklerdeki asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yeni doğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir. Doğum eylemine müdahale eden personeli hedefleyen bu program, ülkemizde doğumda gelişebilecek yeni doğan ölümlerini ve oksijensizliğin yol açacağı sekelleri en aza indirme konusunda önemli yer tutmaktadır. Yeni doğan dönemine yönelik yürütülen Yeni doğan Canlandırma Programı (NRP) ve diğer çalışmalar sonucunda bebek ölüm hızında ciddi düşüşler olduğu belirlenmiştir.

Program kapsamında, yurt genelinde doğum salonlarında çalışan ve yeni doğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi ve gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yeni doğan Canlandırma Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

İlimizde söz konusu program kapsamında 23-24-25 Ekim 2018 tarihlerinde Kepez Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Otelinde düzenlemiş olduğumuz 3 (Üç) günlük Yeni doğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimine 5 hekim ve 46 yardımcı sağlık personeli katılmış ve başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır.”WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com