“Muhtarların yetkisi var donanımı yok”

Çanakkale Belediyesi Tarafından Kemalpaşa Mahallesi Setboyu Caddesi üzerine yapılan Muhtarlar Evi açıldı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açılışta yaptığı konuşmasında, “Muhtarların yetkisi var donanımı yok” vurgusunda bulundu.

Çanakkale Belediyesi’nin uzun zamandır çalışmalarını yürüttüğü Muhtarlar Evi’nin açılışı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Belediye Meclis üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, köy muhtarları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

“Tüm muhtarlara kapımız açık”

Kürsü konuşmalarında ilk sözü Muhtarlar Derneği Başkanı Halil Balıkçı aldı. Balıkçı, ‘Muhtarlar Evi’ ile ilgili şöyle konuştu, “1976 yılında kurulan derneğimiz bugün 52 köy ve 11 mahalle muhtarı önderliğinde amacına hizmet etmeye devam ediyor. Bugün ise burada hepimiz için belediyemizle birlikte kullanacağımız, toplantılarımızı yapacağımız muhtarlar evini hizmete açıyoruz. İlimiz genelinde tüm muhtarlara kapımız açıktır. Bu süreçte desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan’a da teşekkür ediyorum” dedi.

“Mekan arayışı için uzun süredir uğraşıyoruz”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Muhtarlarımız birkaç yıldır mekan arayışı içindeydi. Biz de bir alan bulmaya çalışıyorduk. Alanın pazar yerine, köy minibüslerine yakın bir yer olmasını önemliydi. Ve sonuç itibariyle burası nasip oldu. Güzel bir proje çalışması yaptık, daha da devam edeceğiz. Alanın tamamı 446 metre kare. Binanın alt tarafını da düzenleyeceğiz. Çanakkale’ye böyle bir yer kazandırdığımız için mutluyuz” şeklinde konuştu.

“Muhtarın yetkisi var donanımı yok”

Ülgür Gökhan, konuşmasında muhtarlık biriminin önemine de vurgu yaptı. Muhtarlığın en küçük ama en zor yerel yönetim birimi olduğunu ifade eden Gökhan “Muhtarın elemanı yok, mühendisi, mimarı yok ama birçok sorumluluğu var. Yani yetkisi var donanımı yok. Bu yüzden onlara tüm gücümüzle destek olmaya çalışıyoruz.

“Köy ve kent birimi yakın ilişkide olmalı”

Köy ve kent birimleri yakın ilişkide olmalı. Burada, bu binada daha çok iş birliği yapacağız. Birlikte pek çok toplantı ve etkinlik yapacağız. Muhtarlarımızla bir araya gelip onları dinleyeceğiz. Ve sorunlarına çözüm önerileri üreteceğiz. Mekan, bu bakımdan çok işlevsel ve çağdaş bir yer oldu.”

“Çanakkale’ye çok güzel bir mekan kazandırıldı”

Açılışa katılım gösteren CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de Muhtarlar Evi ile ilgili görüşlerini paylaştı. Erkek, ‘Muhtarlar Evi’ projesinin uzun zamandır gündemde olduğunu söyleyerek “Burada oldukça faydalı çalışmalar yürütüleceğine inancımız tam. Uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Ve nihayetinde Çanakkale’ye böyle güzel bir mekan kazandırıldı. Bu konuda emeği geçen belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Böyle bir projenin hayata geçmesinden son derece memnunuz” şeklinde konuştu.

Tunahan Ünsal-Esra Çanlı

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com