Troia’dan Çanakkale’ye değerler yolculuğu

Çanakkale İl Müftülüğü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi koordinatörlüğünde düzenlenen Uluslararası Troia’dan Çanakkale’yeİnsanın, İnancın ve Mekanın İnşası kongresi dün başladı. Kongrede Çanakkale özelinde, Değerler ve Şehir konuları masaya yatırılacak. Kongrenin açılışında protokol üyeleri de hazır bulundu.

2018 Troia Yılı kapsamında düzenlenen etkinliklerden olan Troia’dan Çanakkale’ye Değerler ve İnsan kongresi dün İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde protokol üyelerinin de katılımları ile başladı. Kongre Çanakkale İl Müftülüğü ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından organize edildi. Düzenlenen kongrenin açılışına Diyanet İşleri Bakan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen’de katıldı. Kongrede konuşmalarda bulunan protokol üyelerinin ardından, ÇOMÜ’den Dr. Ahmet Esenkaya, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Kavas, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen ve Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celal Türer’in kongre konuşmaları gerçekleşti.

“2018 Troia yılı kapsamında bu kongreyi başlattık”

Açılışı konuşması için kürsüye çıkan İl Müftüsü Arif Gökçe, “Çanakkale’de bu tarz bir manzaraya çok az rastlanır. Tüm katılımcılar hepiniz hoş geldiniz. Bu müftülüğün bir kerameti olsa gerek. Çok teşekkür ediyorum, bütün emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Bu hikaye nasıl başladı? Malumlarınız Unesco, Troia’yı dünya mirasına ilave etmesinin ardından 20 yıl geçti. 2018 yılında Çanakkale’yi dünyaya tanıtan Kültür Bakanlığımız ve Valimizin gayretleri ile 2018 Troia yılı ilan edildi. Sık sık toplantılar yapılmaya başlandı. Bir gün sayın Valimiz dedi ki, siz bir şey yapmayacak mısınız? Bizde kolları sıvayarak, İlahiyat Fakültesi Dekanımızın yanına koştum. Dekanımız ile birlikte bu mütevazi çalışma başladı. Bu kongreye inanç ve değerler kısmını Müftülük olarak ilave ettik. Dekanımız teknik ayrıntıları sizlerle paylaşacaklardır. Bir şehirde bu tarz faaliyetler olmazsa o şehir ölü bir şehirdir” dedi.

“Bu kongrede mekan Çanakkale, zaman Troia’dır”

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz, “Mekanın nasıl vatan yapılacağı ile ilgili onun arkasında Çanakkale’de bir gerçeklik vardır. Biz o gerçekliği burada masaya yatırmaya çalıştık. 15 Temmuz’dan sonra Türkiye aleyhinde yürütülen berbat bir kampanya var. Bu süreçte bir meydan okuma gerçekleşti. Biz bir meydan okuma mahiyetinde bu kongreyi düzenlemiş bulunmaktayız. Tabi bu bağlamda, benim ABD’de irtibat kurduğum hocalardan bazıları, maalesef buraya gelemediler. Asıl yapmak istediğimiz ve ulaşmak istediğimiz hedef budur. Sulhun gerçekleşmesi için bir takım mücadelelerin gerçekleşmesi gerekiyor. Barışın gerçekleşmesi için bir takım durumların yaşanması şarttır. Bir yıl kadar önce başladığımız kongreyi mekanda Çanakkale’de başladık. Zamanda olabildiğinde geniş bir zamanda incelemelerde bulunacağız. Troia’ya kadar uzanacağız. Zaman sınırsız ama mekan belirlidir. Kongreye aşağı yukarı 150’ye yakın başvuru yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

“Bize hep güzel müftüler yollanıyor”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Diyanet İşleri Başkanlığı’na teşekkür ediyoruz. Bize hep güzel müftüler yolluyorlar. Bundan önceki müftümüz de şimdi Muğla müftüsü oldu, onu da buradan kutluyoruz. Diyanetimiz aydınlık bir yolda, güzel dinimizi topluma en iyi şekilde anlatma yolunda hareket ederlerken, bizimde destek olmak boynumuzun borcudur. 2018 Troia yılı münasebetiyle böyle bir program hazırlanmıştır. Bu program çok anlamlıdır. Konu çok güzel ve beni de yakından ilgilendiriyor. İşin içinde mekan var. İnsan, inanç ve zaman var. Bunların hepsi bu çerçeve içerisinde değerli üstatlar tarafından anlatılacaktır.

“Troia bu ülke için bir başlangıçtır”

Şunu söylemeden geçemeyeceğim. Troia bu ülke için çok önemli bir başlangıçtır. Burada üç önemli aktör bulunmaktadır. Bunlar Hector, Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’tür. Troia bu Anadolu’nun kültürüdür. Aynı zamanda Çanakkale’nin kültürüdür. Troia uzun zamandır bir Yunan medeniyeti olarak algılandı ama bu hatadır, Troia bizzat Anadolu’nun kültürüdür” yorumlarında bulundu.

“Mekan ne olursa olsun asıl olan insandır”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, “İnsanlar yaşamak için kesinlikle bir mekana ihtiyaç duyarlar. Aslında mekan ne olursa olsun asıl olan insandır. İnsanın, inancın ve mekanın inşası ana başlıklı bu programın hayır olmasını temenni ederim. Bu önemli şehir Çanakkale’de böyle bir etkinliğin yapılması mutluluk vericidir” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com