Çarşamba Sohbetleri: “Muharabeler Esnasında Çanakkale”

Çanakkale Kent Müzesi’nde gerçekleştirilen Çarşamba Sohbetleri’nin konuğu Ahmet Esenkaya oldu. “Muharabeler Esnasında Çanakkale” konulu sohbetiyle konuklara tarihi bilgilendirmelerde bulunan Esenkaya konuşmasının ardından ise soruları cevapladı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde süreli sergi “Kentte I. Dünya Savaşı’nın İzleri” paralelinde gerçekleştirilen Çarşamba sohbetleri tüm hızıyla devam ediyor. Kent Müzesi’nde dün gerçekleştirilen sohbetin konuğu ise Ahmet Esenkaya oldu.

“Eldeki veriler kısıtlı”

Esenkaya, “Muharabeler Esnasında Çanakkale” konulu sohbetine, savaş sırasında ve sonrasında çekilmiş kentten fotoğrafları paylaşarak başladı. Savaş döneminde kentin geneline dair çok fazla kaynak olmadığını, bu nedenle cephe gerisiyle ilgili çok fazla veriye ulaşılamadığını söyleyen Esenkaya konuşmasında halkın o dönemki ruh halinin de altını çizdi.

“Akıl sağlıklarını kaybetmemeye çalıştılar”

Savaş boyunca yaşanan acılara değinen Ahmet Esenkaya özellikle kentlilerin top seslerine maruz kaldıklarını anlattıklarını ve bu seslerin deprem etkisi yarattığını belirtti. Esenkaya  “savaş seslerinin akıl sağlıklarını etkilememesi için kulakları tıkama amacıyla Almanlar’dan balmumu temin edildi” şeklinde konuştu. Esenkaya, sözlerinin altını ise paylaştığı çarpıcı fotoğraflarla doldurdu. Çanakkale’nin savaş sırasındaki durumunu gözler önüne seren Esenkaya, sohbetin ardından ise kendisine sorulan soruları cevaplayarak sohbeti noktaladı.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com