CHP’li Ceylan: “Elma üreticisi mağdur edildi!”

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda söz alarak elma üreticilerinin son dönemlerde yaşadığı sorunlara değindi. Özel, Çanakkale yöresindeki elma üreticilerinin yıl içinde zarar ettiğini dile getirerek “Özel sektörden devşirme, tarımdan uzak birine emanet edilen Tarım Bakanlığının elma üreticilerinin yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldıracak bir eylem planı var mıdır?” diye konuştu.

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin sorunlarına değindi. Ceylan, Çanakkale’nin Türkiye’nin altıncı büyük elma üreticisi olduğunu belirterek buna rağmen elma üreticilerinin devletten yeteri kadar destek göremediğini kaydetti.

“Çanakkale Türkiye’nin 6. büyük elma yetiştiricisidir”

Üreticinin bu yıl da ürünlerini maliyetin altına bir fiyatta satmak zorunda kaldığını ifade eden Ceylan, “İl genelinde çok yaygın olarak elma bahçeleri mevcuttur. Çanakkale, TÜİK’in verilerine göre Türkiye genelinde 6’ncı büyük elma yetiştiricisi ildir” dedi. Elma fiyatlarında son altı yıldır herhangi bir artış olmadığını ifade eden Ceylan, üreticinin ürünlerini maliyetinin altına sattığını söyledi.

“Elma Üreticileri mağdur ediliyor”

Konuşması esnasında Tarım ve Orman Bakanlığını da hedef alan Milletvekili Özgür Ceylan, “Çanakkale yöresinde 2017-2018 yılı için elma üreticilerine mazot, gübre, organik tarım uygulamaları, sertifikalı fidan, fide kullanım desteği, AR-GE, ÇATAK, tarım sigortası gibi desteklerden ne kadar ödeme yapılmıştır? Özel sektörden devşirme, tarımdan uzak birine emanet edilen Tarım Bakanlığının elma üreticilerinin yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldıracak bir eylem planı var mıdır? Elma üreticilerinin ürün bazlı destek uygulamasına geçirilmesini düşünüyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

 Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com