Bozcaada sanatı Paris’i etkiledi

Çağdaş Türk Sanatçılar Paris Derneği aracılığı ile düzenlenen sanat fuarına Bozcaadalı sanatçılar damga vurdu. Bozcaadalı iki sanatçı Paris’te Çanakkale rüzgârları estirdiler.

Çağdaş Türk Sanatçılar Paris Derneği tarafından düzenlenen sanat fuarına Bozcaada’dan iki sanatçı katıldı. 28 Türk Sanatçının yer aldığı sanat fuarına katılan cam sanatçısı Zeynep Aksu ve Bozcaada’da duvar resimleri ile tanınan ve ün salan ressam Cemil Onay damga vurdular. Bozcaada sokaklarını süsleyen duvar resimleri ile tanınan ve her yaz birçok vatandaşın arkasında arka plan oluşturan fotoğraflara konu olan Cemil Onay Çanakkale tarafından tanınan bir sanatçıdır. Onay resimlerini bu sefer Paris’te düzenlenen sergide sergiledi.

Devrim Erbil gibi önemli sanatçıların katıldığı sergide Zeynep Aksu’nun Miracle isimli eserleri ve Cemil Onay’ın Toian Women isimli resimleri Fransız sanatseverler tarafından ilgi gördü. Sanatçılar ve dernek kurucusu ve başkan Nazan Aktan ilgiden dolayı ve Türkiye’yi, Çanakkale’yi ve Bozcaada’yı Paris’te temsil etmekten mutlu ve gururlu olduklarını dile getirdiler. Serginin tekrarı Türkiye’de sanatseverler için önümüzdeki yaz Bozcaada sanat galerisinde izlenime açılacak.

Zeynep Aksu kimdir?

Aksu’nun sözleri ile; 1966 yılında İstanbul’da doğdum, Sankt Georg Avusturya Ticaret Lisesini, ardından Marmara Üniversitesi İktisat bölümünü ve Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme programını bitirdim.  Üniversite sonrası başta moda sektörü olmak üzere farklı sektörlerde yurtiçi ve yurtdışında üst düzey yöneticilik yaptım. Dünyanın pek çok ülkesini ve şehrini ziyaret etme ve farklı kültürlerle tanışma fırsatı buldum. Çok sevdiğim işimin yanı sıra Cam Sanatı ve Bozcaada gibi iki de tutkum oldu.

Cemil Onay kimdir?

20 yıl önce, çok göz önünde olmadan kıyıda köşede kendi işini yapma hevesiyle Bozcaada’ya tayin istediğini ifade eden Onay’ın resimlerinde rüzgar teması ve portreler önemli bir yer kaplıyor.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com