Troya’dan İstanbul’a, Ayasofya’dan Dünya’ya

OPET’in 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında ünlü şef Özlem Mekik ile işbirliği yapması neticesinde bölgeye hediye edilen Troya Tatlısı “Globi”, İstanbul’da Ayasofya’nın yanı başında yer almasıyla yerli ve yabancı turistlerin gözde mekânlarından biri olan Ottoman Hotel Imperial bünyesindeki Matbah Restaurant’ın menüsünde yer alarak dünyaya açılıyor.

Benzersiz lezzeti ile Antik Çağ’dan günümüze kadar uzanan Globi Tatlısı, 2018 Troya Yılı kapsamında yeni bir anlam daha kazanıyor. “Çanakkale Troya Tatlısı” adıyla anılmaya başlanan tatlı, yılsonuna dek İstanbul’da bulunan Ottoman Hotel Imperial bünyesindeki Matbah Restaurant’ın menüsünde yer alarak Çanakkale’yi temsil etmeye devam edecek.

Antik Çağ’dan günümüze; GLOBİ

Globi Tatlısı, kültür beşiği Çanakkale’de eski çağlardan bu yana sevilerek tüketilen bir tatlı. Fakat Globi’nin adı son zamanlarda daha çok ‘Çanakkale Troya Tatlısı’ olarak geçiyor. Bunda en büyük etken ise akaryakıt dağıtım sektörünün öncülerinden OPET’in 2018 Troya yılı kapsamında Globi’yi Çanakkale ile özdeşleştirmesi oldu. Şehrin yöresel lezzetlerinin tanıtımında önemli katkılar sağlayacak olan Globi’nin tarifini ise Eski Çağ yazarlarından Philoxenus ve Cato yazmış.

Tadım için bir araya geldiler

Yıl içinde Fatih Fetih Menüsü, Osmanlı’da Balık, Osmanlı’da Gayrimüslim Yemekleri, Şeb-i Aruz Mevlevi Somadı gibi farklı menüleri misafirlerine sunan Matbah Restaurant Şefi Kadir Yılmaz ve Şef Özlem Mekik, tadım için Matbah Restaurant’ta bir araya geldi. Şefler, tadım sonrasında gastronominin yaşanılan coğrafyadan aldıkları etkiler ve bölgelerin tanıtımına katkısı konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Globi’nin menülerinde yer alması ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Ottoman Hotel Imperial, Ottoman Hotel Park ve Matbah Osmanlı Saray Mutfağı Genel Müdürü Serdar Balta, her yıl yaptıkları etkinliklerle Osmanlı ve Anadolu mutfağının nadir örneklerini misafirleriyle buluşturmaktan büyük keyif aldıklarını söyledi. Aslen Biga Balıklıçeşmeli olan Balta, Matbah Restaurant Osmanlı Saray Mutfağı konseptini 9 yıl önce ekibiyle birlikte kurduklarını belirterek “Ottoman Hotel Grup olarak üzerinde yaşadığımız toprakların ender lezzetlerini dünyanın her köşesinden ağırladığımız konuklarımıza tanıtmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl Troya Yılı olması münasebetiyle Matbah Restaurant’ta Troya Tatlısı Globi’yi misafirlerimizle buluşturmak, bir Çanakkaleli olarak benim için de ayrı ve özel bir öneme sahip” dedi.

H.Ayşe İrimWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com